Vládu nepodpořím. Bárta se ve sněmovně skoro rozplakal a citoval klasiky

27.04.2012 20:13

V Poslanecké sněmovně před koncem debaty vystoupil faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta. S pohnutím připomněl, že byl obětí puče proti své straně a citoval klasiky. Vláda nicméně podle očekávání získala 105 hlasů.

Vládu nepodpořím. Bárta se ve sněmovně skoro rozplakal a citoval klasiky
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vít Bárta předal ve sněmovně Karolíně Peake kytici chryzantém

„Zažil jsem, nebojím se říci smutné, a rád bych řekl neopakovatelné, zkušenosti,“ shrnul emotivně Vít Bárta své politické působení. Lámal se mu při tom hlas. „Občanům České republiky mám potřebu dnes říci, že nepodpořím tuto vládu,“ prohlásil se slzami v očích. Bárta vyloučil, že by to bylo kvůli tomu, co se stalo jemu.

Koaliční smlouva není dodržována

„Nevěřím tomu, že mezigenerační solidarita je touto koalicí myšlena vážně,“ pustil se do kritiky vlády. „Sečteno a podtrženo: Není naplněna koaliční smlouva. Nejsou naplňovány body, které tvrdě vybojovaly Věci veřejné do dodatku koaliční smlouvy,“ pokračoval Bárta.

Bárta kritizoval také fakt, že nebudou zvyšovány platy učitelů. Připomněl proto slova Karla Havlíčka Borovského o tom, že existují jen poctivé a nepoctivé strany a poznají se podle toho, jak podporují školství.

Bárta rozzlobil Filipa

„Žít s nepřáteli tak, jako kdyby se jednoho dne mohli stát našimi přáteli, a s přáteli, jako by se mohli stát našimi nepřáteli, to není ani v povaze nenávisti, ani v pravidlech přátelství. Není to zásada morální, ale politická,“ citoval pohnutý Bárta nakonec Jeana de la Bruyera.

Toto vystoupení nenechalo chladným předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. „Pokud člověk, který založí politickou stranu jako ziskovou organizaci, cituje Havlíčka Borovského, tak to mne opravdu uráží,“ rozohnil se.

Pro vládu se vyjádřilo 105 poslanců, proti bylo 93. Nečas pak zdůraznil, že to je přesto třetí nejsilnější kabinet v historii samostatné ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MMR: IROP má k dispozici v aktuální výzvě 2,5 miliardy na zateplení bytových domů

21:44 MMR: IROP má k dispozici v aktuální výzvě 2,5 miliardy na zateplení bytových domů

Vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva mohou stále získat dotace…