Zavedení druhého důchodového pilíře bude čelit zamítnutí

13.07.2012 14:30

Dnešní mimořádná schůze sněmovny měla zavést druhý pilíř penzí. Poslanci schůzi k tomu dvě hodiny po poledni načnuli, ovšem nedokončili - po deseti minutách ji totiž přerušili. V návrhu jde o technické dokončení reformy penzí, která už byla schválena. Vládní koalice se tak bude muset kvůli této normě sejít ještě příští týden.

Zavedení druhého důchodového pilíře bude čelit zamítnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

Poslanci po deseti minutách přerušili mimořádnou schůzi k návrhu zákona umožňující zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku. Na žádost poslanců ODS schůzi svolala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Ta ji také po druhém čtení přerušila.

Jenže ani poté běžná schůze nepokračovala. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc totiž požádal o přestávku na jednání poslaneckého klubu v délce 50 minut. „To znamená, že začneme rokovat až v 15.15,“ zmínila na to předsedající schůze Němcová, která žádosti socialistů vyhověla.

ODS chtěla zařadit k tomuto bodu projednávání předlohy na současnou řádnou schůzi. Opoziční ČSSD a komunisté to ale vetovali. 

V návrhu jde o technické dokončení reformy penzí, která už byla schválena. Vládní koalice se bude muset kvůli této normě sejít ještě příští týden. Jde o závěrečné hlasování.

Předloha, stejně jako i takzvaný změnový zákon k ní, bude čelit návrhu opoziční KSČM na zamítnutí. Návrhy na zamítnutí, o nichž budou poslanci hlasovat až v závěrečném schvalování, podal Miroslav Opálka (KSČM). Podle něho předloha omezuje solidaritu důchodového systému.

Druhý pilíř počítá s převodem peněz ze státního důchodového účtu na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Dřevorubci ladili před šampionátem formu úspěšně

15:18 Vojenské lesy a statky: Dřevorubci ladili před šampionátem formu úspěšně

Jindřich Fazekaš na Husqarna Challenge v Ratajích nad Sázavou v profesionálech třetí, Marek Knotek z…