Zemanův projev se na inauguraci nehodil a nacismus nechápu, říká Langšádlová

8. 3. 2013 22:55

Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu zmínil nutnost boje proti médiím, nacismu a kmotrům. O velice svérázném proslovu hovořili v pátečních Událostech, komentářích senátor za Stranu práv občanů - Zemanovců Vladimír Dryml, ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba, poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová a senátor za ČSSD Jiří Dienstbier.

Zemanův projev se na inauguraci nehodil a nacismus nechápu, říká Langšádlová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman podepisuje prezidentský slib

"Bohužel vůbec nebyl vhodný k dané příležitosti. Do inauguračního projevu nepatří například kritika médií," je přesvědčená Lángšádlová. Zeman se totiž ve svém projevu opřel i do médií, se kterými je podle něj zapotřebí bojovat.  Podle Dienstbiera "Skutečně by měl hrát moderující roli a zmírňovat konflikty. Bohužel jsou zde ale rušivé momenty," dodává. Například když odkázal na opoziční smlouvu. Přesto vidí například ministr Kuba prezidentskou kariéru Zemana optimisticky. "Předpokládám, že Miloš Zeman je člověk s takovou politickou zkušeností a inteligencí, že svůj úřad zastane dobře," dodává. Stmelovací role, kterou prezident zmiňoval, by pak podle Kuby byla více, než vhodná.

Miloš Zeman ve svém projevu také zmiňoval potřebu boje proti kmotrům a různým pochybným strukturám. "Jsem přesvědčen, že dlouhodobě budeme moci proti těmto věcem bojovat tak, že stát nebude přerozdělovat tolik financí," říká ministr Kuba s tím že právě rozsáhlé přerozdělování je tím momentem, kdy se na proces napojí různé struktury. Podle Langšádlové by ale ČSSD navrhovaná plošná majetková přiznání nepomohla. "Přiznání se uchovávají pouze deset let. Vždyť teď to funguje tak, že u koho je podezření, tak musí doložit původ svého majetku," dodává Langšádlová. "Hlavně musí dobře fungovat instituce. A v tom se za posledních pár měsíců změnilo mnohé," říká.

Nacismus v proslovu některé překvapil

Jednou z dalších věcí, proti kterým chce nový prezident bojovat, je nacismus. Ostatně po celou dobu kampaně sázel Zeman na vlasteneckou notu. Jeho úsilí pak gradovalo v posledním kole, kdy se utkal s knížetem Karlem Schwarzenbergem. Podle Drymla ale místy protiněmecká kampaň Zemana nepřispěla k napětí ve společnosti. "Oddělujme vlastenectví a závěry vítězných mocností od toho, co se děje teď," nabádá Dryml. S tím ale nesouhlasí Langšádlová. "Pojem nacismus a neonacismus má přece úplně jiný obsah. Není to podle mého názoru jev, se kterým bychom v České republice bojovali. Už jen to, že Zeman ve svém inauguračním projevu nacismus zmínil dává tomuto významu velký prostor a to mě velmi překvapilo," přiznala Langšádlová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Štětina: Juncker, dědek popletenej, vychvaloval Putina. Já mám Rusko rád. Fašismus na Ukrajině? Nesmysl

11:10 Jaromír Štětina: Juncker, dědek popletenej, vychvaloval Putina. Já mám Rusko rád. Fašismus na Ukrajině? Nesmysl

REPORTÁŽ Jsme v hybridní válce s Ruskem a ta je ještě horší než konvenční. Evropská unie se bojí Kre…