Česká obchodní inspekce: Když spotřebitelský úvěr – tak raději bez zprostředkovatele!

8. 11. 2015 8:23

Blíží se Vánoce a to je období, kdy řada spotřebitelů uvažuje o spotřebitelském úvěru. Každý by však měl předem dobře zvážit, zda je půjčka skutečně nezbytná a odpovědně si vybrat od koho si peníze půjčí. Jak vyplývá ze stížností spotřebitelů, které Česká obchodní inspekce v posledních týdnech přijala, rizikem je sjednávat spotřebitelský úvěr se zprostředkovatelem.

Česká obchodní inspekce: Když spotřebitelský úvěr – tak raději bez zprostředkovatele!
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Tito spotřebitelé uhradili na základě požadavku zprostředkovatelů odměny za zprostředkování půjčky předem, avšak zprostředkovatelé poté, co peníze dostali, už nereagovali a žádnou půjčku nevyřídili. Zprostředkovatelské subjekty, s nimiž Česká obchodní inspekce vede řízení pro porušení zákona o spotřebitelském úvěru, však často nekomunikují ani s inspektory nebo jsou nedohledatelné. „Doporučuji spotřebitelům, kteří považují půjčku za jediné východisko ze svých finančních problémů, aby smlouvu uzavřeli přímo s poskytovatelem úvěru a nikoliv se zprostředkovatelem, a hlavně aby neplatili nic předem. Zprostředkovatel má právo na odměnu až poté, kdy spotřebitele písemně informuje o tom, kolik věřitelů oslovil a s jakým výsledkem,“ říká Jan Štěpánek, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Praze.

Ve 3. čtvrtletí 2015 se na inspektorát České obchodní inspekce s působností pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu obraceli spotřebitelé s podáními na zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů, s nimiž uzavřeli příkazní smlouvy s předmětem poskytnutí služeb, směřujících k možnosti uzavřít s třetí osobou (věřitelem) smlouvu o spotřebitelském úvěru, a to za odměnu.

Tito zprostředkovatelé však v rozporu s ustanovením zákona o spotřebitelském úvěru (§ 17, odst. 2 zák. č. 145/2010 Sb.), požadovali, aby spotřebitelé odměnu za zprostředkování úvěru uhradili ihned, ještě před sdělením výsledku své zprostředkovatelské činnosti a před vyjádřením věřitelů, které oslovili. Když však spotřebitelé požadované částky uhradili, zprostředkovatelé se odmlčeli a nereagovali na žádné výzvy. Spotřebitelé tedy kromě toho, že nezískali požadovaný úvěr, navíc ještě přišli o další peníze, které si v některých případech na zaplacení odměny zprostředkovateli půjčili!

Zprostředkovatelé, s nimiž na základě podání spotřebitelů zahájil inspektorát ČOI se sídlem v Praze kontroly, neposkytují součinnost a s dozorovým orgánem nekomunikují! Na adresách, kde mají hlášena sídla, se nikdo nevyskytuje a na telefony nikdo nereaguje. Kromě České obchodní inspekce se poškození spotřebitelé obrátili s podáními i na Policii ČR. Ta však tyto případy odložila s tím, že nebyl prokázán podvod.

Česká obchodní inspekce proto spotřebitelům doporučuje, aby se zprostředkovateli, kteří po nich žádají odměnu za zprostředkování úvěru předem, aniž by kohokoliv z věřitelů oslovili a o výsledku spotřebitele řádně informovali, jakékoliv další jednání ukončili a nic jim neplatili. 

Má-li spotřebitel platit zprostředkovateli spotřebitelského úvěru za jeho služby odměnu, zprostředkovatel nesmí požadovat zaplacení odměny dříve, než spotřebitele vyrozumí v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat o výsledku zprostředkovatelské činnosti, zejména o vyjádření všech věřitelů, které při zprostředkovatelské činnosti oslovil. § 17, odst. 2. Smlouva, ve které se sjednává zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí být mezi zprostředkovatelem a spotřebitelem uzavřena písemně a musí obsahovat informaci o právu spotřebitele na odstoupení od této smlouvy podle § 17b. Má-li odměnu zprostředkovatele platit spotřebitel, musí být odměna v této smlouvě dohodnuta. § 17a, odst. 1. Ze zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

17:05 Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

Nasvícený přechod pro chodce mají v Letohradě. Přechod u Průmyslové střední školy v Letohradě je dík…