Fórum 50: Ženy a muži v rovnováze? Ve společnosti ano, v politice zatím ani zdaleka

02.08.2014 12:40

Společnost tvoří více než z poloviny ženy, jejich zastoupení v české politice je však průměrně pouhých 20 %. Toto číslo nás ve světovém žebříčku staví na 78. místo mezi Bangladéš a Panamu a dlouhodobě se nelepší.

Fórum 50: Ženy a muži v rovnováze? Ve společnosti ano, v politice zatím ani zdaleka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny

Nízké zastoupení žen má dopad i na reálný obsah politického rozhodování. Na tuto situaci reaguje nový partnerský projekt „Ženy a muži v rovnováze“ neziskové organizace Fórum 50 %. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

„Náš projekt má dva hlavní cíle – zvýšit zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a začít systematicky zohledňovat specifické potřeby žen, ale i dalších souvisejících skupin, jako jsou děti a starší lidé, ve veřejných politikách a praxích“, přibližuje projekt ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková. „Podařilo se nám sehnat i skvělé partnery, kteří mají k  projektu hodně co říci. Téma je navíc nyní vysoce aktuální díky návrhu na zavedení kvót na kandidátní listiny“, doplňuje Smiggels Kavková.

Projekt má tři formální a jednoho neformálního partnera. Na mentoringovém programu pro začínající i zkušenější političky se bude podílet Severská obchodní komora a Dánské velvyslanectví v Praze. Zástupce dánského velvyslance, pan Lars Kjellberg, k tomu říká: „V Evropě usilujeme o rovné příležitosti mužů a žen ve všech sférách společnosti - a to se týká i politiky. Nikomu se ale zatím nepodařilo dosáhnout cíle vyváženého zastoupení a stále se potýkáme s mnoha výzvami. Proto spolu musíme spolupracovat a navzájem se od sebe učit. Plánovaný mentoringový program je jeden ze způsobů spolupráce a já doufám, že to bude vzájemné obohacení pro nás všechny.“

I zástupce Severské obchodní komory, Birger Husted, se domnívá, že vyrovnané zastoupení žen a mužů je důležitým tématem a uvádí konkrétní dopady, které podle jeho názoru může přinést. „Ženy často kladou důraz na jiná témata a mají jiné priority než muži. Naše skandinávské zkušeností dokazují, že když ženy vytvořily více než jednu třetinu poslanců národního shromáždění, mělo to citelný vliv na politickou kulturu. Rovné příležitosti jsou vedle transparentnosti a aktivního občanství jednou ze základních severských hodnot, a proto uvítáme pokrok v této oblasti také v České republice.“

Svaz měst a obcí bude spolupracovat na praktickém uplatňování rovných příležitostí na komunální úrovni. „Projekt Ženy a muži v rovnováze je prvním projektem, ve kterém se Svaz zabývá rovností žen a mužů. S jeho pomocí chceme prosazovat rovné příležitosti žen a mužů ve městech a obcích – co se týče rovnoměrného zastoupení při správě obce, i při rozhodování volených orgánů, například v oblasti směřování investic. Některá zdánlivě neutrální rozhodnutí mají totiž jiný dopad na ženy a jiný na muže, typickým příkladem může být stavba fotbalového stadionu versus školky. Chceme obcím poskytnout praktický návod, kde všude lze tuto optiku uplatňovat“, říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR, Jana Vildumetzová.

Výzkumné aktivity mapující vztah žen a politiky zaštítí Sociologický ústav AV ČR. Zjišťovat bude například postoje veřejnosti k zastoupení žen nebo kariérní dráhy političek. Podrobnější informace o projektu naleznete v příloze nebo získáte na kontaktech níže.

Vývoj zastoupení žen na jednotlivých úrovních politiky

Zdroj: ČSÚ

 

Poslanecká sněmovna a Evropský parlament

 

Krajská a obecní zastupitelstva

Úroveň politiky

Rok

Počet žen abs.

Podíl žen v %

 

Úroveň politiky

Rok

Počet žen abs.

Podíl žen v %

Poslanecká sněmovna

 

Krajská zastupitelstva

 

1996

30

15 %

 

 

2000

97

14,4 %

1998

30

15 %

 

2004

102

15,1 %

2002

34

17 %

 

2008

119

17,6 %

2006

31

15,5 %

 

2012

134

19,9 %

2010

44

22 %

 

Obecní zastupitelstva

2013

39

19,5 %

 

 

1994

11 100

17,9 %

Evropský parlament

 

1998

12 912

20,5 %

 

2004

5

20,8 %

 

2002

14 250

22,7 %

2009

4

18 %

 

2006

14 928

24,9 %

2014

5

23,8 %

 

2010

15 675

26,3 %

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Prostor před libeňským nádražím se zazelená novými pavlovniemi

22:29 Lesy Praha: Prostor před libeňským nádražím se zazelená novými pavlovniemi

Na příjemnou změnu a svěží prostředí se mohou těšit obyvatelé pražské Libně i cestující z místního v…