Jsem Vítek s dvojí výjimečností

15. 2. 2016 17:00

„Já na to mám“, říká si 11letý Vítek z Jihomoravského kraje, který Vám představí svou tvorbu na výstavě s názvem Jsem Vítek s dvojí výjimečností, která se uskuteční v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje, při příležitosti osvětové kampaně Mezinárodního dne Aspergerova syndromu.

Jsem Vítek s dvojí výjimečností
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

Autor výstavy dokázal sám sobě, že vše lze zvládnout, pokud má člověk vnitřní motivaci a porozumění lidí kolem něj. I přes nepříznivé začátky s tužkou v ruce, které začaly až v období kolem 5 let, bylo u něj diagnostikováno mimořádné nadání. „Kreativita a originalita Vítkovi určitě nechybí “, říká jeho maminka Šárka Souchopová. Již od 3 let uměl většinu dinosaurů pojmenovat latinsky, poté se zajímal o Egypt s tématikou faraonů, následně ho okouzlil svět živočichů - hlavně hmyz a plazi. „Už slyším Vítka, jak by nás poopravil, že se jedná o studenokrevné živočichy“, říká jeho maminka Šárka. Energii všem okolo bere Vítek občas svojí neutuchající touhou po vědění a vzdělávání – diskuze nad otázkami z různých oblastí lidského vědění jsou na denním pořádku a neodmyslitelně k němu patří.

Zároveň ale i všechny okolo sebe, kteří mu rozumí a podporují ho, naplňuje svou originalitou a jedinečným přístupem.

Vítek má dvojí výjimečnost – nadání a Aspergerův syndrom. Musí čelit výjimečným situacím a nepochopením či nedorozuměním téměř každý den. Již ve svém věku se musel častokrát vypořádat se situacemi, které by těžce zvládali i dospělí – se šikanou a diskriminací ve vzdělávání. A tak je skvělé, že mu tvorba dala prostor pro návrat do bezstarostné hry a experimentování. To je vlastně něco, co malba nabízí každému z nás.

Je okouzlující vidět svět očima Vítka, ve kterém se odráží jeho neuvěřitelná fantazie plná nekončících barevných příběhů. „Jeho malba by se rozhodně mohla nazvat malbou akční, a rozhodně i expresivní, jelikož do ní svými živými, ale zároveň i pečlivými tahy vnáší spoustu emocí. Vítek totiž umí být opravdu akční i hlučný, ale současně velmi citlivý a poctivý v běžném životě i ve své práci“, říká Barbora Jeřábková, lektorka a kamarádka na výtvarničení. „Na společná setkání jsem se těšil, protože byla velice hravá. Do tvorby jsme také zakomponovali hudbu, která mě odreagovala i nastartovala k neuvěřitelně originálním výtvorům“, říká sám Vítek.

Výstava Jsem Vítek s dvojí výjimečností se koná pod záštitou Mgr. Jany Heřmanové, ředitelky Střediska volného času Ivančice, ve kterém Vítek navštěvuje zájmové kroužky. Vernisáž výstavy proběhne dne 15. února 2016 v 16 hodin v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje za účasti náměstka hejtmana Mgr. Marka Šlapala a radního za školství Mgr. Petra Šelepy. Výstava je i součástí osvětové kampaně při příležitosti Mezinárodního dne Aspergerova syndromu. Součástí vernisáže je doprovodný program, ve kterém vystoupí Aleš Slanina - herec a zpěvák Městského divadla Brno, a děti ze Střediska volného času Ivančice.

Cílem výstavy je ukázat, že i dítě s Aspergerovým syndromem má své sny a silné stránky. Je velmi důležité, aby osoby s Aspergerovým syndromem žily v kolektivu se zdravými lidmi, ať už ve škole nebo v zaměstnání, a naučily se díky tomu sociální komunikaci. Na rozvoj těchto osob mají zásadní vliv lidé z jejich blízkého okolí, neboť se učí nápodobou, a naprosto přesně imitují chování druhých. Pokud se jim dostane včasné diagnózy, mohou navštěvovat běžné školské zařízení, a pokud je jim poskytnuta i další vhodná péče, jsou schopni být plnohodnotnou součástí společnosti.

Děti s Aspergerovým syndromem představují pro všechny pedagogy velkou výzvu kvůli jejich nečekaným nebo nepřiměřeným reakcím. Proto bude při příležitosti výstavy představena Příručka pedagogické intervence, vyjadřující se k dané problematice ve školním prostředí, která by měla pomoci pedagogům v práci s dětmi s Aspergerovým syndromem a vysokofunkčním autismem.

Mgr. Marek Šlapal, náměstek hejtmana za sociální oblast: „Vítka znám osobně a je to prima kluk. Proto se domnívám, že je zapotřebí podpořit ve vzdělávání a zapojit do společnosti více takových dětí. Je důležité si k nim najít cestu a respektovat jejich odlišné vnímání.“

Mgr. Petr Šelepa, radní za školství: „Vítám iniciativu paní Souchopové, její aktivitu v dané problematice, kterou díky příběhu o Vítkovi otevírá celé společnosti. Věřím, že nově přeložená příručka se stane užitečným pomocníkem pro pedagogy, kteří se ve své profesi s dětmi s Aspergerovým syndromem mohou setkat. Příručku nabízí paní Souchopová všem školám v Jihomoravském kraji.“

Mgr. Jana Heřmanová, ředitelka Střediska volného času Ivančice: „Jsem ráda, že se nám daří začleňovat také děti s Aspergerovým syndromem do našich zájmových kroužků.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Estonským podnikatelům poradil CzechInvest se vstupem na český trh

22:30 Estonským podnikatelům poradil CzechInvest se vstupem na český trh

V estonském hlavním městě Tallinu, na půdě Estonské hospodářské komory, se ve středu 13. prosince 20…