MSp: Dohoda s exposlanci ušetří státu několik miliónů korun

27.03.2015 15:30

Ministerstvo spravedlnosti se dnes odpoledne dohodlo s bývalými poslanci Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě z důvodu obvinění pro spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

MSp: Dohoda s exposlanci ušetří státu několik miliónů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Exposlanci, kteří žalují Českou republiku u Obvodního soudu pro Prahu 2, se v rámci uzavřené dohody zcela vzdali požadavku na peněžní zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním, kterou by s největší pravděpodobností s ohledem na judikaturu v obdobných případech vysoudili, a své nároky již nebudou soudně vymáhat.

Bývalí poslanci se u soudu domáhají zadostiučinění za nemajetkovou újmu v celkové výši 9 495 000 Kč. Navíc žalobci požadují i vyplacení zákonného úroku z prodlení ve výši 8,05% ze všech nároků ode dne 17. 7. 2014 do zaplacení, plus náhradu nákladů řízení. Ministerstvo i bývalí poslanci dnes uzavřeli dohodu o narovnání, kterou zašlou do tří dnů příslušným soudům zároveň s návrhem na uzavření soudního smíru. Obsahem dohody o narovnání je skutečnost, že po nabytí právní moci soudního smíru vyplatí Ministerstvo spravedlnosti bývalým poslancům pouze část nákladů obhajoby a náhradu ušlého výdělku a zadostiučinění za omezení osobní svobody během pobytu ve vazbě vypočtené podle judikatury Nejvyššího soudu. Marek Šnajdr obdrží celkem 524 500 Kč, Ivan Fuksa 847 502,40 Kč a Petr Tluchoř 507 489 Kč. Ministerstvo spravedlnosti zároveň uveřejní omluvu všem třem exposlancům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hygienická stanice Praha: Vyhodnocení kvality pitné vody za rok 2018

22:02 Hygienická stanice Praha: Vyhodnocení kvality pitné vody za rok 2018

V roce 2018 Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) provedla kontrolu nad jakostí…