Majetkový úřad uhájil v soudních řízeních vedených proti českému státu přes 13 miliard

5. 10. 2015 12:24

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vedl za první pololetí 2015 celkem 6.252 soudních sporů, v nichž zastupoval Českou republiku a její organizační složky. Úspěšný byl ve více než 95% pravomocně i nepravomocně ukončených soudních řízení v celkové hodnotě 13,6 miliard korun.

Majetkový úřad uhájil v soudních řízeních vedených proti českému státu přes 13 miliard
Foto: ÚZSVM
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

„Úspěšně hájit zájmy státu před soudy je jedním z našich základních úkolů. Našim právním zástupcům se podařilo v prvních šesti měsících letošního roku ušetřit České republice v soudních síních 13,6 miliard korun, které by jinak musely být vyplaceny protistranám,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. ÚZSVM také výrazně šetří prostředky jiných státních organizací na právní zastupování. Od začátku roku do konce června bylo uzavřeno 356 dohod, kdy bude ÚZSVM zastupovat ostatní organizační složky státu před soudy, což představuje více než trojnásobný nárůst oproti stejnému období loňského roku.

Většina z celkového počtu soudních sporů, konkrétně 4.892 případů, se týkala vlastního majetku ÚZSVM, k němuž má ÚZSVM příslušnost hospodařit. V nich vystupoval ÚZSVM jak na straně žalovaného, tak na straně žalobce. Jako žalobce se ÚZSVM domáhal téměř 94 milionů korun, úspěšný byl při získání 73 milionů, které budou tvořit příjmy státního rozpočtu. V případech, v nichž se ÚZSVM ocitl na straně žalovaného, bylo celkově vymáháno přes 365 milionů korun. Naprostou většinu těchto sporů ÚZSVM vyhrál, protože soudy odmítly žaloby ve výši 362 milionů korun.

Významnou částí agendy ÚZSVM je zastupování ostatních organizačních složek státu. Od 1. ledna do 30. června roku 2015 ÚZSVM hájil různé ústřední státní úřady a státní instituce v 1.356 soudních řízeních. V případech, kde ÚZSVM vystupoval jako žalobce, mu soud přiřkl 65 milionů korun z celkově vymáhaných 70 milionů. Daleko výraznější oblastí jsou však soudní spory, v nichž ÚZSVM zastupoval organizační složky státu na straně žalovaného subjektu. Celkově požadovali žalující po státu vyplacení téměř 13,9 miliardy korun. ÚZSVM uspěl ve většině případů s tím, že soudy zamítly žaloby s peněžitým plněním přesahujícím 13,1 miliardy korun.

Mezi obhajovanými státními subjekty bylo 12 ministerstev, mezi nimi například ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti, zahraničních věcí či obrany.  V některých kauzách ÚZSVM zastupuje také Úřad vlády, Správu státních hmotných rezerv, Státní pozemkový úřad, Kancelář veřejného ochránce práv nebo Vězeňskou službu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Východy z metra dostanou čísla, podobně jako exity na dálnicích

17:37 DPP: Východy z metra dostanou čísla, podobně jako exity na dálnicích

Stanice metra C Nádraží Holešovice dostala v těchto dnech novou verzi navigačního systému výstupů. P…