Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pokračují v přípravě družice pro výzkum slunečního větru

03.10.2017 11:30

Tým docenta Reného Hudce z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pokračuje v těsné spolupráci se zahraničními partnery v přípravě mezinárodního družicového projektu Evropské kosmické agentury ESA a Číny. Jedná o vzácný případ, kdy si orgány kosmické agentury vybraly k finální realizaci družicového vědeckého projektu ESA návrh s českou účastí na nejvyšší úrovni, tedy členstvím v hlavním konsorciu.

Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pokračují v přípravě družice pro výzkum slunečního větru
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Cílem projektu je výzkum odezvy zemské magnetosféry na proud nabitých částic ze Slunce. Tento jev je znám také jako sluneční vítr. Měření bude probíhat unikátní metodou pomocí malých širokoúhlých UV a rentgenových teleskopů. Mezi vedlejší cíle projektu SMILE patří i zvýšení zájmu veřejnosti o kosmické a okolozemní vědy, a to formou zobrazení zemské magnetosféry, která byla dříve neviditelná.

Zkratka SMILE je odvozena ze Solar wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer. Jedná se menší družicí o hmotnosti 300 kg a užitečným zatížením 60 kg. Její start do vesmíru je plánován na rok 2021. Právě oblast širokoúhlých rentgenových teleskopů a monitorů představuje obor zájmu týmu doc. René Hudce z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Ten k realizaci dodává: „Společně s kolegy z dalších českých institucí se zabýváme vývojem rentgenových monitorů typu račí oko již více než dvacet let a dosáhli jsme v této oblasti světově uznávaných výsledků, což se odrazilo i na přizvání českých vědců do konsorcia projektu ESA SMILE.“

Rozsah české účasti na projektu SMILE je postupně dále konkretizován a upřesňován. Především by mělo jít o podíl na vývoji vědeckého vybavení družice, konkrétně hlavního přístroje -rentgenového teleskopu. Zejména pak jeho mechanické konstrukce, sluneční clony, nebo chlazení. Doc. Petr Páta, vedoucí katedry radioelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVUT, okomentoval i finanční zabezpečení projektu: „Získání financí je velkým limitujícím faktorem. V současné době je dokončována podrobná žádost o financování na český výbor PRODEX. Lze jen doufat, že projekt bude v České republice podpořen i finančně, momentálně na projektu pracujeme bez jakékoli finanční podpory. Ostatně zapojení českých subjektů a firem do daného projektu by nepochybně mnohanásobně vrátilo vynaložené prostředky, a to v podobě možnosti získání dalších zakázek a kontraktů z ESA.“

V prosinci 2017 by se v rámci již 10. mezinárodní konference o rentgenové astronomické optice AXRO2017, kterou pořádá tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky v pražské Vile Lanna, měla uskutečnit samostatná sekce projektu SMILE. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…