Veřejný ochránce práv: Rodiče s dětmi mají právo chodit nakupovat

23.11.2017 21:57

Obchod zakázal vstup do prodejny s kočárky. Žena, která v obchodě pravidelně nakupovala, se cítila postupem majitelky obchodu diskriminována. Protože nechtěla své dítě nechávat samotné v kočárku na ulici, nemohla služeb prodejny využít. Obrátila se nejprve na Českou obchodní inspekci a poté na ombudsmanku.

Veřejný ochránce práv: Rodiče s dětmi mají právo chodit nakupovat
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Podařilo se nám nalézt řešení. Zákaz vstupu s kočárky doplnila informace, že zákaz platí pouze v situaci, kdy se v prodejně nachází větší množství zákazníků. Podle zjištění inspektorátu takto nastavená pravidla fungují a rodiče s kočárky se do prodejny dostanou.

Stěžovatelka využívala služeb prodejny – večerky – pravidelně i s kočárkem. Po určité době však zavedla majitelka zákaz vstupu s kočárky. Důvodem mělo být zajištění bezpečnosti nakupujících a dostatku prostoru. Zákaz nicméně podle stěžovatelky platil také v situacích, kdy byla prodejna prázdná.

Česká obchodní inspekce (ČOI) se nejprve na základě podání stěžovatelky možnou diskriminací vůbec nezabývala. Podle inspektorů se o diskriminaci jednat nemohlo. Později se touto námitkou zabývali, nicméně pouze jako diskriminací z hlediska věku – tedy že se jedná o diskriminaci dětí v kočárku. Podmínky přímo v obchodě inspektoři nezjišťovali. Zákaz vstupu s kočárky považovali za přiměřené omezení.

Stěžovatelka se následně obrátila na ombudsmanku a ta prošetřila postup ČOI. Ombudsmanka informovala ředitele příslušného inspektorátu, že znevýhodněnými nejsou děti v kočárku, ale osoby, které je doprovází. Protože v dané provozovně lze bezpečnost zákazníků zajistit mírnějšími prostředky, představuje plošný zákaz vstupu s kočárky podle ombudsmanky diskriminaci z důvodu rodičovství. 

Po obdržení zprávy o šetření provedl inspektorát došetření kontroly v prodejně. Provozovatelka prodejny umístila pod symbol zákazu vstupu s kočárky doplňující informační nápis, že zákaz vstupu s kočárky platí pouze v případě většího množství zákazníků v obchodě. Prodavačky podle zjištění ČOI do obchodu zákazníky s kočárky pouštějí, pokud se zde nenachází větší množství zákazníků. Takto provedenou úpravu zákazu vstupu s kočárky považovala ombudsmanka za přiměřený prostředek k zajištění bezpečnosti zákazníků. Šetření tak mohla uzavřít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa startuje Projekt Daně a cla do škol

22:11 Finanční správa startuje Projekt Daně a cla do škol

Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ve spolupráci s Generálním ředitelstvím …