Hejtman Vysočiny: Na vyhlášení krizového stavu nepřistoupíme

07.02.2011 11:14

Bezpečnostní rada státu bude v úterý s hejtmany připravovat krizový scénář kvůli exodu lékařů z nemocnic. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek ale už nyní dává najevo, že nebude chtít v kraji vyhlašovat krizový stav, protože to nesplňuje zákonné požadavky.

Hejtman Vysočiny: Na vyhlášení krizového stavu nepřistoupíme
reklama

„Já si myslím, že k vyhlášení krizového stavu nepřistoupíme, protože to nesplňuje zákonné požadavky vyhlášení krizového stavu; ta situace je dlouhodobě známa a já bych nechtěl, aby to pak bylo předmětem různých sporů až někde ve Štrasburku," řekl hejtman Běhounek v rozhovoru pro Rádio Česko.

"My máme ale krizová opatření připravena od začátku. Zabývali jsme se tím postupně, neboť musíte vždy vyjít z té nejhorší varianty," poznamenal.

„Já bych samozřejmě preferoval, kdyby kolegové (lékaři) zůstali a kdyby k dohodě, třeba i s určitými garancemi premiéra nebo někoho dalšího, došlo," konstatoval dále.

„Vláda to také věděla, není to mimořádná, náhlá změna situace a nemyslím si, že výpovědi, které jsou dlouhodobě avizovány, by měly být řešeny krizovým řízením, což je určité řekněme zneužití toho institutu," zmínil hejtman Vysočiny. Pokud by vláda ale krizový stav vyhlásila celoplošně, Vysočina to bude respektovat.

Situací ve zdravotnictví se nyní zabývá bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Pokud z nemocnic v kraji skutečně odejde asi 500 lékařů, hrozí regionu kolaps akutní i přednemocniční péče.

Zimola: Nepůjdeme do dobrodružství  "vyhlašování stavu nebezpečí"

Obdobně jako kraj Vysočina se podle Rádia Česko k problému staví i jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Stejně jako kolega Běhounek potvrzuji, že se nehodláme pouštět do žádných dobrodružství typu vyhlašování stavu nebezpečí, protože ta věc není v souladu s krizovým zákonem a tu věc by mělo řešit ministerstvo zdravotnictví úplně jinými mechanismy," zdůraznil Zimola.

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Jihočeský kraj podle jeho slov není výpověďmi lékařů tak zasažen jako některé jiné kraje, odejít chce „jen" 99 doktorů ze zhruba tisíce.

„Přesto ta oborová skladba není nějak příznivá a hrozí, a to teď aktuálně, případné uzavření některých oddělení v nemocnicích v Jindřichově Hradci nebo v Táboře a Českém Krumlově," dodal jihočeský hejtman.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přelomový verdikt? Rodina vyhrála spor s VZP kvůli neuhrazení operace očí svého syna. Nemoc, která může končit oslepnutím, měla pojišťovna chtít řešit brýlemi a transplantací

19:25 Přelomový verdikt? Rodina vyhrála spor s VZP kvůli neuhrazení operace očí svého syna. Nemoc, která může končit oslepnutím, měla pojišťovna chtít řešit brýlemi a transplantací

VÍME PRVNÍ Rodina Hutníkových vyhrála v prvním stání správní soud se Všeobecnou zdravotní pojišťovno…