Šéfka sester doktorům: Kubkova komora je k ničemu, rušte členství

01.03.2011 7:24

Ředitelka Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze a prezidentka České asociace sester Dana Jurásková je přesvědčena, že akce Děkujeme, odcházíme ukázala, že Česká lékařská komora neplní svou funkci. Osobně by se přikláněla ke zrušení dosavadního povinného členství lékařů v ní.

Šéfka sester doktorům: Kubkova komora je k ničemu, rušte členství
reklama

"Tak jak sleduji fungování České lékařské komory a jak znám názory mnohých lékařů, tak jsem přesvědčena, že tato instituce neplní funkci, kvůli která byla kdysi založena. To znamená, hlídání odbornosti, etiky a dalších odborných parametrů směrem k lékařské veřejnosti," řekla na dotaz ParlamentníchListů.cz Jurásková.

Možná jste nečetli:
Profiodborář Engel? Asi ano. Pryč od pacientů a za stejné peníze
Engel: Šmucler a Chrenek chtěli ovládnout zdravotnictví. A nevyšlo to

Zrušit povinné členství

Narážela tak krom jiného i na roli komory v nedávné akci Děkujeme, odcházíme, kdy prezident komory Milan Kubek, jenž je zároveň i ve vedení Lékařského odborového klubu, se v mnohém nepokrytě stavěl na stranu odborů. „Vzhledem k tomu, že mám signály o tom, že spousta lékařů zpochybňuje procesy, které se v rámci lékařské komory dějí, klonila bych se k tomu, aby členství v komoře bylo nepovinné," dodala Jurásková.

Ta v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz odmítla některé narážky sester zejména z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, že Českou asociaci sester opouští ve větší míře její členky. A to na protest proti vyjádření nesouhlasu asociace s nátlakovou akcí Děkujeme, odcházíme.

Více k tématu EXODUS LÉKAŘŮ 

Asociace o sestry nepřichází

„Ne, rozhodně nedochází k žádnému masovému odlivu. Naopak, shodou okolností v kraji Vysočina právě vzniká sesterská sekce asociace, čili se spíše mírně rozrůstáme," podotkla Jurásková. Na dotaz Parlamentních listů současně odmítla spekulace tisku o tom, že se mnohde rapidně zhoršily vztahy mezi sestrami a lékaři kvůli akci Děkujeme, odcházíme.

„Ne, takové signály nemám ani ze své nemocnice, ani z jiných nemocnic či regionů. Už vůbec nevěřím v otevřené války, tak jak jsem si o nich přečetla v některých novinách," konstatovala ředitelka. Připustila sice, že někde panuje jistá nervozita, ale podle ní jsou lékaři stejně jako sestry profesionálové. Proto věří, že případné napětí brzy zmizí.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ondřej Vaněk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi nad osmdesát budeme očkovat nejdříve na konci týdne, řekl středočeský radní, někdejší pracovník firmy Danone

13:14 Lidi nad osmdesát budeme očkovat nejdříve na konci týdne, řekl středočeský radní, někdejší pracovník firmy Danone

Senioři ve Středočeském kraji si musí na vakcínu zhruba týden počkat. Ve vysílání rádia Impuls to ře…