Server Kyiv Independent upozornil na průzkum, podle něhož už i většina Ukrajinců ztrácí víru v definitivní vítězství, jak ho prezentuje tamní prezident Volodymyr Zelenskyj, totiž v podobě obnovy hranic Ukrajiny z roku 1991.
„Pouze 45 % Ukrajinců uvedlo, že věří, že válka skončí, až Ukrajina obnoví své hranice z roku 1991, napsalo 4. dubna ukrajinské médium NV s odvoláním na průzkum provedený Mezinárodním republikánským institutem,“ napsal server s tím, že v únoru 2023 věřilo v obnovu hranic z roku 1991 ještě 74 procent Ukrajinců, tedy takřka o 30 procent víc.
Není přitom bez zajímavosti, že se v průzkumu projevil generační zlom.
Zatímco lidé starší padesáti let věří v obnovu hranic z roku 1991 v jednapadesáti procentech, u věkové skupiny 18 až 35 let to bylo jen 37 procent.
Průzkum byl prý proveden po celé Ukrajině, s výjimkou území okupovaných Ruskem.
A zatímco Ukrajinci ztrácí víru, nezávislý publicista Tucker Carlson poukazuje v souvislosti s válkou na okolnost, kterou považuje za hanebnou.
„Zeptejte se kohokoli v Kongresu, kdo plánuje příští týden hlasovat pro další miliardy na pomoc Ukrajině: kolik Ukrajinců bylo dosud zabito? Nebudou mít tušení. Ani žádný odhad. Jejich zpravodajské zdroje se o tom nezmínily. Pak se zeptejte: jak můžete financovat zahraniční armádu, ale neobtěžovat se vědět, kolik jejích vojáků zemřelo ve válce, za kterou platíte? Hanebné,“ konstatoval Carlson na sociální síti X.
Vojenský analytik Tyler Weaver vystupující pod přezdívkou Armchair Warlord se v myšlenkách vrátil do časů, kdy kupříkladu na Západě zaznívalo, že ruská armáda bývala druhá nejsilnější na světě, ale dnes je druhá nejsilnější na Ukrajině.
V tomto duchu promluvil např. ministr zahraničí USA Antony Blinken.
„Kreml často tvrdil, že má druhou nejsilnější armádu na světě - a mnozí tomu věřili,“ řekl Blinken v projevu ve finských Helsinkách. „Dnes mnozí považují ruskou armádu za druhou nejsilnější na Ukrajině.“
Na jeho slova upozornil server Business Insider v červnu 2023.
Jenže dnes to na Ukrajině vypadá poněkud jinak.
„Po válce uvidíte spoustu opravdu divných výmluv, proč byli Rusové totálně zdevastovaní a zhroucení, ale také z ničeho nic vytvořili vysoce vyspělou milionovou armádu, kterou v roce 2024 rozdrtili Ukrajinu. Nemohou opustit staré argumenty, protože by to bylo přiznání, že se nejen mýlili, ale lhali veřejnosti,“ napsal vojenský analytik Tyler Weaver.
A mezitím vychází najevo, že Rusové postoupili v oblasti města Časiv Jar. Rusové tvrdí, že vstoupili do města.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) k tomu poznamenal, že Rusové při těchto útocích utrpěli ztráty.
„Ruské síly provedly 4. dubna posílený mechanizovaný útok o velikosti roty na Časiv Jar (západně od Bachmutu) a postoupily až k východnímu okraji osady. … Ukrajinský voják uvedl, že ukrajinské síly zničily 11 z 25 ruských obrněných vozidel, která se účastnila mechanizovaného útoku, ačkoli ukrajinští představitelé ještě neposkytli více podrobností o útoku. Ruské síly v současné době zvyšují tempo a velikost svých mechanizovaných útoků po celé východní Ukrajině a mohou zesilovat celkové tempo svých útočných operací na Ukrajině,“ napsal ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.