„Nekompetentní výrok.“ Šabatová se opřela do Černochové za OSN. A to není vše

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
25.11.2023 10:58 | Reportáž

Nekompetentní pohled ministryně Černochové na OSN. Tripartitu jsme zavedli podle německého vzoru, ale ta se dál nevyvíjela, jak by měla. Taktéž úřady práce. Nekompetentní námořník, ministr Vodička. Úřad ombudsmanky hlídal humanismus při vyhošťování a pomáhal romské menšině. Co dělá dnes? Tuto otázku si položili účastníci komorního setkání s Annou Šabatovou, držitelkou Ceny OSN za obranu lidských práv a rytířkou Řádu čestné legie, kterou jí udělil francouzský prezident Emmanuel Macron. Akci uspořádala nezisková organizace Mozaiky – Platform dialog.

„Nekompetentní výrok.“ Šabatová se opřela do Černochové za OSN. A to není vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

„Vyrostla jsem v rodině člověka, komunisty. Říkám to proto, že to není dnes populární. Jako dítě jsem vnímala, že má být sociálně spravedlivá společnost. Moji rodiče, ačkoliv byli v KSČ, tak od konce padesátých let a na začátku šedesátých byli kritičtí k tomu, jak to fungovalo ve straně a strana ve společnosti. V roce 1968 lidé jako oni – a těch bylo mnoho – postupně získávali kritický náhled a nezbavili se toho, že má být společnost sociálně spravedlivá. Do toho přišel rok 1968, ten mě nadchl, bylo mi 17, dělala jsem střední školu a začala jsem se zajímat, co se děje okolo. Můj otec mne svým způsobem ovlivňoval celý život. My jsme velice diskutovali a byl to skutečný dialog. Byl také velmi dobrý pozorovatel společnosti a byl empatický. Jako dítě jsem byla docela knihomol, četla jsem všechno. Májovky, i trošku propagandistickou dětskou literaturu, prostě všechno možné a ve 12, třinácti letech jsem už četla literaturu pro dospělé. Hlavně klasiky 19. století. Třeba Dostojevský napsal úžasnou knihu – Zápisky z mrtvého domu. To hodně formovalo můj život,“ uvedla na začátku setkání bývalá ombudsmanka.

Vězení v sedmdesátkách už bylo jiné než v padesátých letech

„V roce 1968 byla společnost hodně nadšená a sjednocená. A do toho přišla okupace sovětskými a dalšími vojsky. V roce 1969 jsem začala studovat na vysoké škole filozofii, ještě jsem se dostala. Takzvaná normalizace neprobíhala ze dne na den, to se postupně utahovaly šrouby. Můj bratr se v roce 1971 už na vysokou školu nedostal. V tom roce mne zavřeli – a tím skončila jedna epizoda mého života a začala další. To vězení bylo samozřejmě jiné, než v padesátých letech. Dnes vím i zpětně, že tam bylo velké uvědomění nezákonností. Nebylo to nic příjemného, ale přece to mělo nějaká pravidla. Ta byla tvrdší, než jsou dnes ve věznicích, to určitě, ale nebylo to nic nevypočitatelného. Trochu mne to zatvrdilo a rozhodně nezpůsobilo, že bych si řekla, že už nebudu nic dělat. Protože jsem se považovala za nespravedlivě zavřenou, takže když jsem se vrátila z vězení, bylo mi jasné, že něco dělat budu, ale ještě jsem nevěděla co. V tomto směru bylo výborné setkání s mým budoucím manželem,“ konstatovala Anna Šabatová. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neměl by ten článek, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 25.11.2023 12:22:51
být spíše na Wikipedii? Její životopis a profesní životopis asi bude zajímat málokoho, maximálně zaměstnavatele! Dost jsme si jí užili, když byla ombudsmankou! Tehdy jsem si položil otázku, kdo všechno mohl být v disidentu a letos když někteří "disidenti" převzali metály od komunistického rozvědčíka a pro pár minut na výsluní zapomněli, proti komu v tom disidentu byli, jsem pochopil, že tam někteří nebyli jen z přesvědčení. Neříkám, že všichni ale postupem času těch opravdových ubývá. Možná se to zdá jen mně, že ztrácí paměť. A to, že některým ani nevadí, že slouží dnešní vládě, dnešnímu prezidentovi, volí je, mne v tom názoru utvrzuje.

|  10 |  0

Další články z rubriky

ČT lezla na zahradu. Smazat a odškodnit, řekl soud. Šlo o politiku

4:39 ČT lezla na zahradu. Smazat a odškodnit, řekl soud. Šlo o politiku

Česká televize prohrála soud. Musí zaplatit odškodné a vymazat problematicky získané záběry občana, …