John v ČT ohromil: Kauza Nagyová nebude nikdy vyšetřena

07.07.2013 14:28

Aféra Jany Nagyové, která způsobila pád Petra Nečase a jeho vlády, opět rozdmýchala otázku, jakým způsobem by měla být řízena kontrola tajných služeb, aby nedocházelo k jejich zneužívání pro jiné účely. Na toto téma spolu v pořadu Otázky Václava Moravce debatovali bývalí ministři vnitra, senátor František Bublan (ČSSD) a poslanec Radek John (VV), a kandidát na ministra vnitra Martin Pecina.

John v ČT ohromil: Kauza Nagyová nebude nikdy vyšetřena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda VV Radek John

Rozumné řešení by podle Bublana spočívalo ve dvou stupních kontroly tajných služeb, a to parlamentní na straně jedné, která by měla pouze omezené možnosti, a apolitické kontrole na straně druhé. Ta by disponovala mnohem většími pravomocemi, stála by mimo Parlament, byla nezávislá a zodpovídala se přímo vládě. Čistá politická kontrola je totiž podle jeho názoru nesmysl. „Není možná, je potřeba odbornou kontrolu, která získá důvěru občanů,“ míní.

Mgr. František Bublan

  • SOCDEM
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Poslanecká sněmovna je však v tomto rozhodování pasivní. Důvod je podle Bublana jednoduchý – jedná se o natolik složitý a komplexní problém, že se shoda mezi poslanci hledá jen těžko.

Živé spisy jsou pro všechny uzavřeny

Podle názoru Johna není pravda, že by poslanci neměli o tuto problematiku zájem, prý dokonce přesně naopak. „Bohužel jsou ale bezzubí, co se týče živých spisů, do nichž nemají přístup,“ uvedl. Z toho důvodu se dle jeho názoru ani nikdy nevyřeší kauza s odposlechy.

John a potažmo i Věci veřejné proto prý zcela podporují nezávislou komisi, která bude moci do živých spisů vstupovat. „Dáváme Bezpečnostní informační službě miliardu ze státního rozpočtu. Cožpak ona neví nic o kmotrech? Nevěděla nic o činnosti Nagyové?“ kroutil nechápavě hlavou.

Obrovský průšvih

Pecina zdůraznil, že je naprosto klíčové, aby rozvědka byla sledována jiným způsobem než kontrarozvědka. V rozvědce totiž figurují jména konfidentů v zahraničí, kterým by po prozrazení jejich jmen nezodpovědným poslancem mohlo jít dokonce o život.

Aféru okolo Nagyové zhodnotil Pecina jako obrovský průšvih, a proto považuje za zásadní, aby vše bylo detailně vyšetřeno. Zatím to prý vypadá tak, že bylo běžnou praxí úkolovat generály k soukromým účelům, a to se v civilizované zemi dít nesmí. „Jestli generálové za dobré kafe poslouchali Nagyovou, tak je stát v mnohem horším stavu, než si všichni myslíme,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Za atentát na Fica účtuje

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Za atentát na Fica účtuje

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…