Jan Urbach: Po skandálech v Británii přejde Johnson do NATO?

29.07.2022 19:48 | Komentář

Britský premiér Boris Johnson, který odstoupil uprostřed skandálu, by mohl převzít funkci generálního tajemníka NATO po J. Stoltenbergovi, uvádí britský Daily Telegraph. Johnson je údajně dalším britským politikem zvažovaným pro tuto roli. Dosud byla v této souvislosti zmiňována mimo jiné jména bývalých premiérů Theresy Mayové a Davida Camerona.

Jan Urbach: Po skandálech v Británii přejde Johnson do NATO?
Foto: Repro Twitter @greg_price11
Popisek: Americký prezident Joe Biden

O tom, že by se generálním tajemníkem NATO mohl stát politik z Velké Británie, se dlouho hovořilo kvůli „nedůvěře USA k návrhu, aby tuto pozici zaujal kandidát z Evropské unie. Příčinou takových výhrad jsou opakované návrhy na vytvoření armády EU,“ píše britský list.

B. Johnsonovi důvěřují také pobaltské státy, dodává Daily Telegraph. Johnson si prý vysloužil mezinárodní uznání za to, že pomohl vybudovat mezinárodní koalici proti Putinovi. Britští konzervativci také poukazují na jeho podporu členství Švédska a Finska v NATO. Panují však pochybnosti, zda Johnsonovi nebudou na škodu vnitřní skandály a konflikty.

Pikantní je, že britský premiér získal podporu také z nečlenského státu NATO. Na Johnsona , aby se ujal funkce šéfa aliance, apelují totiž také ukrajinští poslanci.

Pochybnosti jsou také, zda s tím, aby se Johnson stal šéfem NATO souhlasil francouzský prezident Emmanuel Macron. Generální tajemníci NATO jsou totiž voleni jednomyslným rozhodnutím všech členských států.

Nástupce současného šéfa NATO Jens Stoltenberg měl být původně zvolen letos v září, mandát byl o rok prodloužen kvůli válce na Ukrajině. Posledním britským politikem, který v letech 1999-2004 působil jako generální tajemník NATO, byl labourista George Robertson.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

12:17 Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

Prohloubení strategické spolupráce s Ruskem nemá být podle Číny závislé na osobách ve vrcholných fun…