Senátor Vystrčil: Souhlas obou komor má své minusy a má své plusy

20.12.2023 23:08 | Zprávy

Projev na 20. schůzi Senátu 20. prosince 2023 k návrhu zákona o řízeních, souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu

Senátor Vystrčil: Souhlas obou komor má své minusy a má své plusy
Foto: ČT24
Popisek: Přeseda Senátu Miloš Vystrčil

Vážený pane ministře, vážená paní předsedající, vážené kolegyně, kolegové,

možná že je dobré začít tím, čím skončila paní předřečnice, že skutečně v některých věcech, které se týkají celostátního nebo nadregionálního významu, je potom veto obce velmi komplikované. A bylo to tu několikrát popsáno, že to byl ten největší kámen úrazu, když se jednalo o podobě toho zákona a jakým způsobem mají být obce zajištěny, aby se mohly odpovídajícím způsobem ozvat v okamžiku, kdy má dojít ke stavbě, která se života obce zásadním způsobem dotkne minimálně v okamžiku, kdy vzniká.

Já se přiznám, že dnešní rozhodování a hlasování o tomto zákoně je pro mě jedno z nejtěžších, které absolvuji. A zkusím to vysvětlit, protože můj názor se posunul a vychází to jednak z historie a jednak z toho všeho, co tady zaznělo. A jednak z toho, co tu říkal i pan ministr.

První věc je podle mě naprosto zřejmá a já nerozumím tomu, proč se to nestalo, a to je, že obecně jsem přesvědčen, že by o takovýchto věcech měla rozhodovat vláda. A vláda by měla mít dostatek sebevědomí na to, aby si k tomu už nikoho dalšího sama nezvala tím, do zákona dá, že sice rozhodne, ale ještě chce, aby souhlas byl někým dalším odsouhlasen, ať je to sněmovna nebo Senát. Když to vláda udělá, tak to potom má nějaké své důvody. A pokud se my v nějakém okamžiku proti tomu postavíme, tak bychom měli mít k tomu také docela důležité důvody.

Je pravdou, že v okamžiku, kdy se mluvilo s obcemi o tom, zda na jejich území může, nebo nemůže být úložiště, tak jedna z variant byla taková, že se řeklo: „Dobře, pokud o tom nebudete moci rozhodnout přímo vy, obce, nebo nebudete mít právo se proti tomu postavit, tak by to mělo být ještě nějakým jiným způsobem zajištěno než tím, že se vláda bude chovat odpovědně a následně potom udělá odpovídající usnesení.“ A jedno z řešení, které se nabízelo, byl právě souhlas obou komor.

Souhlas obou komor má své minusy a má své plusy. Minusy si možná někteří z vás dokážete představit více a někteří méně. A to je, že pokud vláda nějak rozhodne a teď tady bude běžet 180 dní, tak to těm možná budoucím senátorům, nevím, jestli tady ještě budu, asi spíše ne, a poslancům úplně nepřeji, protože to, co se bude dít, bude možná velmi nepříjemné. A to zejména v okamžiku, kdy vláda usnesení předtím dostatečně neprojedná a bude evidentně obcemi, kterých se to týká, odmítáno.

A druhá věc, která s tím souvisí, a teď se omlouvám, těžko lze předpokládat, že 81 senátorek a senátorů nebo 200 poslanců budou schopni z různých důvodů si podrobně nastudovat, co se vlastně děje, když se někde staví úložiště. To je prostě vysoce odborný problém, který by měla být schopna akceptovat ministerstva a následně to příslušně posoudit z hlediska životního prostředí, sociálních dopadů, infrastruktury a tak dále. Ale nejsem si jist, že to je tak, že by parlament, ať je to sněmovna nebo Senát, disponoval schopností, myslím tím jeho členy, aby si tyto věci dostatečně posoudili a vyhodnotili. Zrovna tak si myslím, že pokud jsou částí liniového zákona nějaké strategické stavby a my je schvalujeme, tak to prostě není správně, protože kdo z nás je schopen dohlédnout kromě těch, co tam bydlí nebo se tím dlouhodobě zabývají, jestli tato silnice je zrovna strategická. Takže to jsou ty zápory. To, co se může dít mezi usnesením vlády a rozhodováním parlamentu. A potom ta erudice a schopnost věci posoudit z odborného hlediska.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Přemýšlíte, proč jste nevyhráli?

Napadlo vás, že si za to můžete jen a jen sami, tím, jak všechny hned urážíte, jak o sobě mluvíte jako o těch jediných demokratech a jak jsou jen ty vaše názory správné? Logicky se to dotýká pak každého, kdo má jiný pohled na věc než vy a dá pak hlas někomu jinému, i když třeba s řadou věcí, co pros...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komínek (KSČM): To je nějaká epidemie ve vládních stranách, že všichni chronicky lžou?

19:02 Komínek (KSČM): To je nějaká epidemie ve vládních stranách, že všichni chronicky lžou?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dárcovství krve.