Až k papeži míří české církevní restituce

12.03.2012 17:12

Spisovatelka Lenka Procházková, historik Mojmír Grygar a režisér Václav Dvořák poslali v pátek otevřený dopis papeži Benediktovi XVI. Odsuzují v něm chystaný převod státních majetků České republiky na římskokatolickou církev.

Až k papeži míří české církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mojmír Grygar, Lenka Procházková a Václav Dvořák

Spisovatelka Lenka Procházková rozčeřila hladinu společenského a politického dění už před několika týdny, když řekla: "Jsem spisovatelka a vadí mi, jak se v této zemi zachází se slovy. Údajně jde o narovnání vztahu s církvemi, ale toto není narovnání, ale hrbení státu. Přímo ohnutí!"

Podala proto kvůli tomu trestní oznámení na vládu i premiéra. V případě podpisu zákona prezidentem dokonce hovoří o možné velezradě. Vývoj událostí je však jasně během na dlouhou trať.

Důvodem pro její činy je prý „největší tunel v dějinách země“, tedy vládou schválené církevní restituce. "Můj syn se mě ptá - v téhle zemi každý brečí, až když se něco ukradne. Ty upozorňuješ na to, že něco může být ukradeno, a nikdo tě nechce moc slyšet, jak je to možné?" řekla ParlamentnímListům.cz Procházková. Opravdu prý cítila velkou potřebu zakročit.

Církevní restituce v praxi představují tak vysokou částku odčerpanou z rozpočtu státu, že odpovídá výší zhruba desetinásobku ceny za arbitráže Diag Human (kolem 100 miliard korun). Od roku 2013 pak má stát vyplatit ještě 59 miliard. V úvahu má ovšem být brána i inflace, takže celková suma vlastně není ještě konečná. Církve mají dostat také majetek v hodnotě 75 miliard korun.

To Lenka Procházková považuje za porušení zákona. Pokud by soud shledal premiéra a vládu skutečně vinnými, hrozilo by jim až osm let odnětí svobody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Spalovací motory? Ať jsou pekelně drahé.“ Lídři SPOLU řidičům

4:44 „Spalovací motory? Ať jsou pekelně drahé.“ Lídři SPOLU řidičům

Spalovací motory je třeba hodit na smetiště dějin. Varianta syntetických pohonných hmot je rovněž za…