Biologická léčba úspěšně bojuje s rakovinou tlustého střeva a konečníku

12.05.2015 0:00

Na 13. května připadá Český den proti rakovině, který připomene zásady zdravého životního stylu a využívání možností preventivních vyšetření, které mohou pomoci předejít zhoubným onemocněním. Do této skupiny patří také rakovina tlustého střeva a konečníku. Ta v České republice představuje druhou nejčastější onkologickou diagnózu po karcinomu prostaty u mužů a karcinomu prsu u žen. Nemocných přitom stále přibývá.

Biologická léčba úspěšně bojuje s rakovinou tlustého střeva a konečníku
Foto: thinkstock - playnet fotobanka
Popisek: ilustrační foto

Podle odhadů Národního onkologického registru České republiky (NOR) se počet diagnostikovaných pacientů v roce 2015 vyšplhá na 8 a půl tisíce, což představuje od roku 2011 nárůst téměř o 5 %. Dobrou zprávou ale je, že se snižuje úmrtnost pacientů. Velký podíl na tomto trendu má také cílená biologická léčba.

Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku je zhoubné nádorové onemocnění, které se hojně vyskytuje především ve vyspělých zemích západní Evropy, severní Ameriky a v Austrálii. České republice přitom v současnosti v diagnostice nových případů patří nelichotivé 1. místo v rámci celé Evropy. Předpokládá se, že v průběhu roku 2015 bude tímto onemocněním na našem území trpět 66 tisíc pacientů. Rakovina tlustého střeva
a konečníku se tak po rakovině prsu stane nejvíce se vyskytujícím zhoubným onemocněním v České republice. „Tento vývoj je alarmující a do velké míry za ním stojí nesprávná životospráva české populace, tedy málo pohybu, nezdravá strava, kouření a konzumace alkoholu. Lidé se často vymlouvají, že rakovina tlustého střeva a konečníku je způsobena dědičností. To ale platí jen pro každý sedmý případ. Ovlivnit své zdraví tak můžeme především my,“ říká MUDr. Stanislav Batko z Onkologické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Moderní léčba pomáhá snižovat úmrtnost pacientů

Za dobrou zprávu můžeme považovat naopak to, že se mírně snižuje úmrtnost pacientů s tímto onemocněním. Tento trend platí pro posledních dvacet let a úzce souvisí s vývojem nových léčebných postupů. „Začátkem devadesátých let zemřelo 50 ze 100 000 nemocných mužů. V současnosti je to pouze 30. U žen je situace podobná,“ uvádí MUDr. Stanislav Batko. Velkou měrou k tomu přispěla i cílená biologická léčba, která představuje naději pro nemocné s pokročilým nádorovým onemocněním. Tato terapie dává pacientovi šanci na dlouhodobé přežití a lepší kvalitu života. „Individuální přístup má výrazný dopad na výsledek léčby u konkrétního pacienta. Biologická léčba v tomto ohledu zaujímá důležité místo, protože účinkuje velmi efektivně proti zhoubnému bujení nemoci. V letošním roce ji však podstoupí jen přibližně 900 ze všech diagnostikovaných pacientů, kteří rakovinou tlustého střeva a konečníku v České republice trpí. Je proto důležité zvýšit dostupnost cílené terapie pro větší počet pacientů,“ uzavírá MUDr. Stanislav Batko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

10:52 Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

„Poopravil jsem své názory. Už nejsem tak zapřisáhlý amerikanofil jako v osmdesátých letech. Možná, …