ČR jde příkladem. Proti drogám účinkuje lépe prevence a léčba než represe

21.04.2016 0:00

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček osobně vedl skupinu českých delegátů na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN (United Nations General Assembly Special Session – UNGASS) o globální protidrogové politice, které se konala19.–21. dubna 2016 v New Yorku.

ČR jde příkladem. Proti drogám účinkuje lépe prevence a léčba než represe
Foto: thinkstock - playnet fotobanka
Popisek: podpis smlouvy

„Jsem velmi rád, že Česká republika je v protidrogové politice vzorem pro ostatní země,“ uvedl k tématu ministr Němeček a vysvětlil: „Závislost na drogách vnímáme především jako nemoc a snažíme se ji řešit prostřednictvím možností veřejného zdravotnictví – fungují u nás zdravotně-preventivní programy, substituční léčba nebo dostupnost sterilních stříkaček.“

„Zasedání svolaly země Latinské Ameriky, jelikož do budoucna odmítají model protidrogové politiky, ve kterém represe výrazně převažuje nad prevencí a léčbou. Pro mnohé rozvinuté země je přitom právě Česká republika příkladem v protidrogové politice relativně vyvážené, ekonomicky úsporné a co do zdravotní a bezpečnostní situace úspěšné země,“ řekl dále ministr Němeček a dodal, že ve srovnání s ostatními státy Česká republika vykazuje nejmenší počet smrtelných předávkování na 100.000 obyvatel ze všech zemí, má nejnižší počet nakažených HIV/AIDS a virovou hepatitidou C.

V rámci mimořádného zasedání podepsal ministr Svatopluk Němeček dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi vyzývající ho, aby připravil půdu pro skutečné reformy globální protidrogové politiky. Ministr Němeček se tak připojil k více než tisícovce vrcholných politiků, zdravotníků, vědců, duchovních, celebrit a činitelů z oblasti veřejné správy z celého světa, kteří se shodli na snaze posunout světovou protidrogovou politiku k lépe fungujícímu modelu.

Jak je uvedeno v dopise, „protidrogový režim nastavený v minulém století se ukázal jako neúčinný a destruktivní z hlediska globálního zdraví, bezpečnosti a lidských práv. Přílišné zaměření protidrogové politiky na kriminalizaci drog a trestní postihy vytvořilo prostor pro ilegální trh, přineslo zisky zločineckým organizacím, zkorumpovalo vlády a rozvrátilo ekonomiky některých zemí, spustilo vlnu násilí a podkopalo základní morální hodnoty.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hnůj. Obří kupa. Pavel Novotný ji má před úřadem

5:30 Hnůj. Obří kupa. Pavel Novotný ji má před úřadem

Po premiéru Petru Fialovi se dočkal i starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Zemědělci mu před…