Co by měla každá maminka vědět?

24.02.2015 10:45

V průběhu těhotenství i následně po porodu se rodiče musí vypořádat s mnoha překážkami. Po nákupu dětského oblečení, vybavení pokojíčku a sehnání toho správného kočárku přicházejí i administrativní záležitosti. K narození miminka se váže i přihlášení ke zdravotní pojišťovně. Co mohou ženy po porodu i během těhotenství od pojišťoven získat jako bonus a jaké jsou jejich povinnosti?

Co by měla každá maminka vědět?
Foto: Shutter
Popisek: ilustrační foto

„Poté, co jsem otěhotněla, jsem si zjistila, jaké povinnosti a možnosti se mi otevírají díky mému zdravotnímu pojištění,“ říká nastávající maminka Nela Tejnorová, která během těchto dní přivede na svět syna Filípka. Během příprav na příchod nového člena rodiny navštěvovala Tejnorová přípravný předporodní kurz, na který jí její pojišťovna přispěla. „Před otěhotněním jsem si mohla vybrat, zda mi má pojišťovna přispěje na předporodní kurzy, nebo genetiku. Nakonec jsem zvolila kurzy, které mi dodaly odvahu do blížícího se porodu,“ dodává Tejnorová. „Zjistila jsem si, že moje pojišťovna hradí po 12. týdnu těhotenství předporodní kurz nebo možnost účasti tatínka u porodu a tak jsem tu také,“ přidává další zkušenost vedle sedící nastávající maminka, Lucie Juppová z Hýskova, kterou čeká porod v létě.

Po porodu nastává pro každou novopečenou maminku náročný rok, který začíná tím, že své miminko musí do osmi pracovních dnů od narození přihlásit u zdravotní pojišťovny. Dle zákona se dítě stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je nahlášena i jeho matka. V případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je možné zaslat tuto přihlášku i on-line z pohodlí domova.

Informace pro nastávající maminky o jejich právech a povinnostech má například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zveřejněné na webových stránkách. Pojišťovny často hradí nastávajícím maminkám např. předporodní kurzy, genetiku, odběr pupečníkové krve, příspěvek na epidurální analgesii nebo účast tatínka u porodu. „V našem programu jsou zahrnuty i příspěvky pro kojící matky. Přispíváme například na cvičení po porodu, pomůcky pro kojení, plavání, monitor dechu nebo očkování,“ říká mluvčí pojišťovny Ministerstva vnitra, Hana Kadečková. „Obecně se dlouhodobě snažíme, aby naši pojištěnci žili kvalitním a zdravým životem, proto vytváříme podpůrné projekty. Nejedná se jenom o programy pro těhotné a kojící, ale i pro širokou veřejnost“, dodává Kadečková. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …