Gazdík: Mám strach, že to tu skončí hlubokým rozvratem

04.10.2013 13:27 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík je přesvědčen o tom, že je třeba voliče ve Zlínském kraji upozorňovat na příkladu krachu se blížící Baťově nemocnici, kam to dotáhla koalice ČSSD, SPOZ a KSČM. Je ohrožena péče o pacienty i pracovní místa v nemocnici. Kvůli hnutím jako je ANO, pak má strach, že to tu po volbách dopadne hlubokým rozvratem a ještě větší skepsí.

Gazdík: Mám strach, že to tu skončí hlubokým rozvratem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Při volbách v roce 2010 byli TOP 09 a Starostové vnímáni jako něco nového, jako naděje, že se politika bude dělat jinak než dřív. Jak si myslíte, že vás voliči vnímají letos při vašem druhém pokusu po třech letech a čtvrt působení ve sněmovně?

Mohou nás vnímat tak, že se politiku snažíme dělat slušně, že jsme se nerozpadli, že jsme neměli žádné populistické výkřiky. Všude jsou lidé, kteří dělají tu lepší, tu horší práci, tedy i v TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí, nicméně za zákony, které jsme prosadili, ať už to byla důchodová reforma, zákon o rozpočtovém určení daní, zákon o protikomunistickém odboji, zdanění hazardu, odvolatelnost ředitelů škol, omezení poslanecké imunity, nebo ať to byla stabilizace veřejných financí, omezení schodku státního rozpočtu, se opravdu nemusíme stydět.

Nenapadlo vás někdy, že by Starostové mohli jít do voleb jako samostatný subjekt? Určitě byste neměli nouzi o případné partnery a když použiji příměr s letem balónem, mohli byste se vznést vzhůru, pokud byste odhodili závaží v podobě některých kontroverzních politiků TOP 09.

Každá spolupráce s jakoukoli stranou má své výhody i nevýhody. Jako Starostové ctíme slovo a před minulými volbami jsme uzavřeli dohodu s TOP 09 na spolupráci až do konce minulého roku. Ctíme dohody a podaná ruka pro každého starostu má být víc než zákon. A i když během volebního období byly různé situace, kdy se nám některé věci nemusely líbit, tak ta spolupráce byla úspěšná. Podařilo se nám prosadit celou řadu zákonů, a ten hlavní, který jsme chtěli a o který jsme usilovali sedm let, zákon o rozpočtovém určení daní, už platí. Za první polovinu tohoto roku dostaly obce a města o téměř sedm miliard korun víc na sdílených daních, a to si myslím, že v nejbližších letech bude na životě na českém a moravském venkově vidět.

Jako Starostové jste šli do minulých voleb s hlavním cílem dosáhnout změnu v rozpočtovém určení daní, to se vám povedlo. Máte vytčený pro nové volební období také nějaký podobně dominantní cíl?

Teď těch cílů máme několik. První je tzv. registr smluv, to je zákon, který bude znamenat výrazné protikorupční opatření a možnost díky němu na internetu dojít po nějakém čase k jednotkovým cenám. Dozvíte se, za kolik se staví metr čtvereční dálnice, chodníku, metr krychlový veřejné budovy nebo za kolik se nakupuje na ministerstvu propiska či papír. Tenhle zákon považujeme za zásadní opatření. Pak je pro nás důležité školství, jako Starostové jsme přesvědčeni, že je v hluboké krizi. Rádi bychom se zabývali také tématem menšin, protože kdo jiný než Starostové by se zkušenostmi s menšinami měl být v této oblasti aktivnější?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Studenti maturovali v Jaderné elektrárně Temelín

13:51 ČEZ: Studenti maturovali v Jaderné elektrárně Temelín

Třicet dva studentů a pět studentek z osmi českých středních škol a gymnázií absolvovala svou první …