„Pokud vám spravoval zuby ostravský stomatolog Jan Zháněl, přijďte se nechat ve vlastním zájmu vyšetřit,“ dočetli se Ostravané ve výzvě, kterou zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě. Podle Milana Kubka ale byla určena spíš pro uklidnění občanů, než že by skutečně hrozilo riziko nákazy.
„Nedovedu si představit, že by se mohl pacient nakazit. Ať už mluvíme o stomatologovi či jiném specialistovi. Lékař pochopitelně používá ochranné pomůcky - rukavice a roušku. Používají je úplně všichni zdravotníci. Už jen kvůli sobě, nebezpečí přeci hrozí i opačně,“ uvedl v rozhovoru pro server Tyden.cz Kubek.
Pravděpodobnost nákazy je malá
„Všeobecně je pravděpodobnost nakažení velmi malá. Chrání se všichni. Důsledněji ovšem ti, kde jsou lékař a pacient v kontaktu "krev na krev". Už se stalo, že se chirurg při poranění nakazil chorobou, kterou měl pacient. Stejné to může být i v případě pacienta. Znovu ale opakuji, že ta pravděpodobnost je velmi malá,“ doplnil.
Podle Milana Kubka ani neexistuje žádný registr, kam by byli HIV pozitivní lékaři povinni se hlásit. Tuto povinnost obecně nemá vůbec žádný pacient. Záznamy o nakažených závažným virem jsou vedeny pouze v registru dárců krve, kde se hlásí i jiné snadno přenosné choroby, jako je žloutenka typu B a podobně. „Sama HIV pozitivita ovšem není důvodem ke ztrátě způsobilosti lékaře,“ uzavřel Kubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe