Heger chce regulovat nové technologie do zdravotnictví

20.10.2010 7:00

Regulaci nových technologií mířících do zdravotnictví, zejména těch, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, bude prosazovat v rámci připravované reformy ministr zdravotnictví Heger.

Heger chce regulovat nové technologie do zdravotnictví
Foto:
Popisek:

Řekl to na úvod Mezinárodního veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair a Rehaprotex, který 19.10. začal v Brně.
   
Heger ve své přednášce pro lékaře i představitele pojišťoven nastínil pilíře připravovaných změn, jejíchž některé části včetně zvýšení poplatku za hospitalizace ze 60 na 100 korun, by mohly začít platit už příští rok v dubnu.
   
Podle Hegera je potřeba nové, moderní technologie například v robotické chirurgii a dalších oborech ozkoušet na jednom specializovaném pracovišti. Teprve potom by se měla vyhodnotit jejich efektivita a měly by být instalovány ve zdravotnických zařízeních jen tehdy, když nebude alternativní možnost léčby. "Je to často zajímavé, ale ne nezbytné," uvedl Heger s tím, že na operace, které provádí robot, často "stačí" lékař. "Když někdo bude chtít být operován robotem, může si připlatit," dodal k plánovanému modelu, kdy by si pacient mohl připlatit nadstandard, zatímco pojišťovny budou hradit ekonomicky nejvýhodnější a nezbytnou péči.
   
Podle ministra se nyní "strká hlava do písku", když jsou v českém zdravotnictví poskytovatelé péče nuceni poskytovat péči pouze na té nejvyšší technologické úrovni.
   
Heger zároveň varoval, že v příštím roce, kdy bude zdravotnictví chybět zhruba deset miliard, dojde k útlumu v celém resortu. Podle něj však zásadním problémem není celkový nedostatek peněz, ale především problém alokace a přerozdělování financí.
   
Na zdravotnickém veletrhu, který končí v pátek 22.10., se na brněnské výstaviště sjeli zástupci asi 300 firem z téměř tří desítek zemí. Většina zejména českých výrobců a dodavatelů zdravotnické techniky se nyní vážně potýká s krizí, která se projevuje právě úsporami zejména ve státních zdravotnických zařízeních. Mnoho z nich se tak snaží problém vyřešit exportem do zahraničí.
(mb,ČTK,foto:archiv)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…