Sůl, dobrý pomocník a špatný pán

04.01.2011 0:00

Sůl je pro život nezbytá jako přírodní zdroj sodíku a chloridových iontů. Potřebují ji lidé a neobejdou se bez ní ani zvířata.

Sůl, dobrý pomocník a špatný pán
Foto:
Popisek:

Je nezbytná pro správné fungování  našeho organismu, má léčivé účinky a je to důležitá surovina pro potravinářský průmysl, kde se využívá  pro konzervaci. Je ale nezastupitelná  i pro průmysl  chemický, kde slouží pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru a mnoha dalších sloučenin. Setkáváme se s ní  také v mydlovarnictví, sklářství, metalurgii nebo papírenském průmyslu.

Už princezna Maruška věděla, že bez soli se nedá žít. Její chemický název je chlorid sodný a jedná se o sloučeninu, která se v přírodě vyskytuje ve formě nerostu halitu, kterému se také říká sůl kamenná. Tento nerost se získává buď  těžbou v dolech, nebo odpařováním z mořské vody.

Každý člověk má ve svém těle kolem 250 g soli, denní příjem činí u člověka je asi 10  g. Z těla se vylučuje za pomoci tělních tekutin, zejména potu a proto je třeba její hladinu průběžně doplňovat. V dobách, kdy lidé sůl ještě neznali se jim do těla dostávala prostřednictvím masa zvířat, která ji uměla v přírodě vyhledat.

Je jednou z látek, které přijímáme denně a vědci ji využili i k zásobování organismu jódem, který se do ní přidává kvůli správné funkci štítné žlázy. Mořská sůl prokazatelně napomáhá například léčbě některých kožních a dýchacích alergických projevů.

Sůl je  v našem životě velmi důležitá, ovšem i u ní platí "všeho  s mírou". Dnešní člověk jí přijímá mnohem víc, než je jeho tělo schopno spotřebovat. Větší množství tohoto nerostu však působí na organismus dráždivě, může poškozovat ledviny a játra, bránit vylučování močoviny a zhoršovat příznaky revmatismu a ekzémů.

Sůl také váže vodu v těle, což se projevuje vysušeným vzhledem pokožky a  zvyšuje krevní tlak. Nadměrné množství soli nestačí náš organismus vylučovat, ta se koncentruje například v krvi  a dochází k tzv. hyperchloremii. Projevuje se to například bílkovinou v moči po větší námaze.

Zvýšené množství soli bychom tedy měli do organismu doplňovat jen při velké námaze spojené s nadměrným  pocením. Jinak nám úplně stačí množství, které je obsaženo v běžných potravinách, například v pečivu. Prostě bychom k ní měli přistupovat jako ke vzácnému nerostu, bez kterého se neobejdeme a proto bychom jím měli šetřit.

ml,foto:archiv

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…