Světový den boje proti žloutenkám tradičně upozorňuje na prevenci: Je to na tobě!

28.07.2015 0:00

Již poosmé si v úterý 28. července připomeneme Světový den boje proti žloutenkám. Jde o nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Nakazit se žloutenkou je poměrně snadné a následky mohou být závažné.

Světový den boje proti žloutenkám tradičně upozorňuje na prevenci: Je to na tobě!
Foto: Shutter
Popisek: nevolnost

Ročně hepatitidám podlehne 1,45 milionu lidí na celém světě. Rozlišujeme sedm druhů žloutenek. Ty se liší typem viru, který je vyvolal, způsobem přenosu, závažností a možnými následky onemocnění. K nejrozšířenějším typům patří žloutenky typu A, B a C. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit i očkováním.

Letošní Světový den boje proti žloutenkám s mottem v podobě sloganu „Prevent hepatitis: It’s up to you” („Chraň se proti žloutenkám: Je to na tobě“) má za cíl upozornit na možnosti prevence proti žloutenkám a poukázat na zbytečnost vysokého výskytu nemoci a úmrtí. Celosvětová kampaň, kterou zaštiťuje Světová zdravotnická organizace, se obrací jak na širokou veřejnost, tak na zákonodárce a zdravotnické odborníky a vyzývá k aktivnímu boji proti tomuto onemocnění prostřednictvím větší informovanosti. Většině onemocnění lze předcházet právě prevencí.

Žloutenky typu B a C jsou závažné infekce jater způsobené viry hepatitidy typu B a C. Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současnosti s infekcí žloutenky typu B a C celosvětově potýká 400 miliónů lidí. Žloutenkou typu A onemocní 1,4 milionů osob ročně. Denně podlehne nějaké z forem virové žloutenky 4 000 lidí.

Prevence hraje zásadní roli v boji proti žloutenkám. Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti žloutence typu A a B. K dosažení ochrany však nemusí dojít u všech očkovaných. Na žloutenku typu C v současné době neexistuje vakcína. Důležitá je proto i tzv. sekundární prevence, která spočívá v kontrole a eliminaci rizikového chování. Od roku 2001 probíhá v ČR plošné očkování kojenců proti žloutence typu B. Do roku 2013 se současně proti žloutence B doočkovávali i 12letí. Většina české populace do 25 let je tak proti žloutence B plošně očkována.

Žloutenka v číslech:

  • Každý den zemře 4 000 lidí na nějakou z forem virové žloutenky.
  • Celosvětově se v současnosti s infekcí žloutenky typu B a C potýká 400 milionů lidí.
  • V loňském roce bylo v České republice evidováno 673 nemocných žloutenkou typu A,

       105 nemocných žloutenkou typu B a 866 nemocných žloutenkou typu C.

Světový den boje proti infekčním žloutenkám je jeden ze sedmi osvětových zdravotních dnů, které uznává a podporuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Aktivity koordinuje společně se Světovou aliancí proti žloutence.

Světová aliance proti žloutence (World Hepatitis Alliance) vznikla v roce 2007 a sdružuje více než 200 pacientských organizací z celého světa. Zastupuje přes 400 milionů pacientů trpících žloutenkou. Cílem Aliance je zvýšit povědomí o tomto infekčním onemocnění a koordinovat boj proti žloutence na celém světě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hnůj. Obří kupa. Pavel Novotný ji má před úřadem

5:30 Hnůj. Obří kupa. Pavel Novotný ji má před úřadem

Po premiéru Petru Fialovi se dočkal i starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Zemědělci mu před…