Testuje se nový nadějný lék proti Alzheimerově nemoci

05.12.2012 0:00

Po desetiletích bloudění a desítkách zmařených nadějí jsou nyní vědci možná na stopě léku, který dokáže zmírnit nebo i zastavit Alzheimerovu nemoc.

Testuje se nový nadějný lék proti Alzheimerově nemoci
Foto:
Popisek:

Oznámila to agentura AP s odvoláním na výzkum nové vakcíny. Podle šéflékaře amerického Alzheimerova sdružení Williama Thiese může být lék k dispozici už za několik let. Podmínkou je ale dostatečné financování.
   
Novou naději dávají pacientům s Alzheimerovou nemocí a jejich blízkým američtí lékaři, kteří pracují na testech nové účinné látky. Jejich pokusy jsou podle AP zhruba v polovině cesty. Lék má vyvolat procesy blokující chorobu, která postupně likviduje mozek a zbavuje pacienty jejich osobnosti.
   
Někteří odborníci varují, že v nedávné minulosti přinesl zklamání neúspěch už několika nadějných projektů, které slibovaly pokrok v boji s touto těžkou nemocí. Dosavadní léky příznaky Alzheimerovy choroby jen dočasně zmírňují.
   
Lék omezující postup nemoci by tentokrát podle Thiese mohl být na světě do pěti let, pokud vláda USA zajistí dostatečné financování a k dispozici bude dostatečný počet pacientů pro klinické zkoušky. První z nich by mohla začít už počátkem příštího roku za účasti lidí, u nichž nemoc ještě nepropukla, ale jejíchž genetická mutace brzký příchod choroby signalizuje. Test bude zahrnovat nasazení tři léků, z nichž každý působí proti chorobě jinak.
   
Americká vláda už v květnu oznámila ambiciózní celostátní plán, který je zaměřen na financování nového výzkumu a na školení zdravotnického personálu, který se o pacienty s Alzheimerovou nemocí stará. Jejich počet nyní v USA dosahuje 5,4 milionu a do roku 2050 se má zvýšit až na 16 milionů. Náklady na lékařskou péči se mají z nynějších 200 miliard zvýšit do roku 2050 na 1,1 bilionu dolarů.
  
Výrobce léčiv Merck & Co. oznámil, že zahajuje střední a závěrečnou etapu výzkumu nové látky s označením MK-8931, která má zpomalit mentální degradaci mozku. Do první fáze testu se zapojí 200 lidí po dobu 78 týdnů, jejich počet se postupně rozšíří na 1700 dalších dobrovolníků. Částečný souběh obou fází zkrátí dobu testování a ušetří náklady.
   
Bude-li test úspěšný, bude mít výrobce k dispozici první ze dvou studií nutných ke schválení léku na vládní úrovni. Pokud se při obou studiích hypotézy odborníků potvrdí, mohl by být lék k dispozici za tři až pět let.

(MB,ČTK,foto:archiv)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…