Zavedení druhého důchodového pilíře bude čelit zamítnutí

13.07.2012 14:30

Dnešní mimořádná schůze sněmovny měla zavést druhý pilíř penzí. Poslanci schůzi k tomu dvě hodiny po poledni načnuli, ovšem nedokončili - po deseti minutách ji totiž přerušili. V návrhu jde o technické dokončení reformy penzí, která už byla schválena. Vládní koalice se tak bude muset kvůli této normě sejít ještě příští týden.

Zavedení druhého důchodového pilíře bude čelit zamítnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

Poslanci po deseti minutách přerušili mimořádnou schůzi k návrhu zákona umožňující zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku. Na žádost poslanců ODS schůzi svolala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Ta ji také po druhém čtení přerušila.

Jenže ani poté běžná schůze nepokračovala. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc totiž požádal o přestávku na jednání poslaneckého klubu v délce 50 minut. „To znamená, že začneme rokovat až v 15.15,“ zmínila na to předsedající schůze Němcová, která žádosti socialistů vyhověla.

ODS chtěla zařadit k tomuto bodu projednávání předlohy na současnou řádnou schůzi. Opoziční ČSSD a komunisté to ale vetovali. 

V návrhu jde o technické dokončení reformy penzí, která už byla schválena. Vládní koalice se bude muset kvůli této normě sejít ještě příští týden. Jde o závěrečné hlasování.

Předloha, stejně jako i takzvaný změnový zákon k ní, bude čelit návrhu opoziční KSČM na zamítnutí. Návrhy na zamítnutí, o nichž budou poslanci hlasovat až v závěrečném schvalování, podal Miroslav Opálka (KSČM). Podle něho předloha omezuje solidaritu důchodového systému.

Druhý pilíř počítá s převodem peněz ze státního důchodového účtu na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…