Zorientujte se v typech refrakčních operací očí a zjistěte, jaká je pro vás vhodná!

20.09.2014 11:00

Málokdo z nás se dnes obejde bez brýlí nebo čoček, které nás ovšem do značné míry omezují. Dříve či později tak začneme přemýšlet o laserové korekci, která má tu moc nás problémů s očima zbavit. Korektivních zákroků očí je však několik typů, jejich názvy se někdy také liší dle klinik, které je nabízejí, a pro laika není snadné se v nich zorientovat. S objevem medicínského využití excimerového laseru byla nastartována zcela nová etapa refrakční chirurgie. Podstatou laserové operace je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku. Laserový paprsek o vlnové délce 193 nanometrů dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit předem určenou velmi tenkou vrstvu tkáně. Energie laserového záření dokáže přerušit spojení mezi jednotlivými molekulami rohovkové tkáně, čímž dochází k jejich odpaření (vaporizaci). Každý puls excimer laseru je tak schopen odstranit rohovkovou tkáň s přesností na 0,25 mikronu. Rozložení laserových pulsů řídí počítač přes clony a postupným snášením tkáně dochází k požadované změně zakřivení rohovky a tím i ke změně její optické mohutnosti.

Zorientujte se v typech refrakčních operací očí a zjistěte, jaká je pro vás vhodná!
Foto:
Popisek:

První laserová operace byla uskutečněna již v roce 1987. To bylo ještě na slepém oku, ale o rok později již u vidoucího pacienta. Od roku 1988 pak zaznamenalo toto odvětví medicíny absolutní boom. Docházelo k neustálému zdokonalování technologií a operačních postupů. Základní princip metody ale zůstává stejný. V případě, kdy chceme odstranit vadu označovanou jako krátkozrakost (myopia), je třeba rohovku v centru oploštit. U krátkozrakosti totiž paprsky dopadají před sítnici a na ní je obraz rozostřený. Díky oploštění rohovky dojde k většímu rozptylu světla při průchodu okem a následně ke změně dopadu paprsků světla z původní pozice před sítnicí přímo na ní. Tím dojde k zaostření vidění.

Opačná vada, dalekozrakost (hyperopia) má logicky opačný princip. Lomivý aparát oka není schopen dostatečně zaostřit paprsky na sítnici a láme je relativně až za ní. Je třeba zvýšit zakřivení rohovky tak, aby opět paprsky dopadly na sítnici. Toho docílíme zestrmením rohovky opět v její centrální části.

Jak vypadá moderní laserová operace v roce 2014 a je skutečně bezpečná?

Na laserové zákroky je možné pohlížet ze dvou základních hledisek. Operace rozdělujeme v zásadě na zákroky povrchové a zákroky hloubkové. Druhé dělení je na zákroky standardizované a zákroky individualizované. Čím se liší a jaké je optimální provedení operace?

Zákroky povrchové

Tyto operační postupy mají různé názvy, ale u všech jsou odstraňovány a modelovány povrchní vrstvy rohovky. Povrchní vrstva rohovky se nazývá epitel a je neustále obměňována. Při jejím odstranění se obnaží nervová zakončení v rohovce, což vede k poměrně významné bolestivosti, ale třeba pod kontaktní čočkou se povrch zahojí novou vrstvou epitelu do 3-4 dnů. Této regenerační schopnosti povrchu rohovky se využívá u všech typů povrchových zákroků. Vždy je u nich manipulováno s epitelem a laserový zákrok je proveden pod ním. Jaké zákroky to jsou?

PRK (Photorefractive keratectomy)

Tato metoda je z refrakčních laserových technik vůbec nejstarší. Epitel rohovky je odstraněn pomocí chirurgického nástroje, nebo s použitím kartáčku. Po laserové modelaci rohovky musí být oko kryto kontaktní čočkou. Nepříjemné pocity po operaci odezní řádově během uvedených 3-4 dnů, optimální vidění lze očekávat asi po měsíci či později.

NO TOUCH

„Moderní“ operační metoda, při které se epitel mechanicky neodstraňuje, ale je odstraněn přímo excimer laserem v první fázi zákroku. Problém je ale v tom, že každý jedinec má individuální výšku epiteliální vrstvy, předem nezjistitelnou. Epitel se odstraňuje proto odhadem a konečné výsledky jsou značně nepřesné.

LASEK

Metoda, u které je lokálně použit koncentrovaný alkohol, který se aplikuje přímo na epitel. Po jeho sesunutí vzniká vrstva podobná jako lamela (viz dále), ale ta je většinou tvořena nevitálními (odumřelými) buňkami. Po operaci se tato vrstva nahrne zpět a funguje částečně jako kontaktní čočka, která se ve většině případů stejně na oko musí nasadit. Paradoxně může v některých případech tato „lamela“ zpomalit celkovou dobu hojení.

EpiLASIK

U této techniky je pomocí speciálního přístroje shrnut epitel rohovky, podobně, jako se shrnuje koberec. V případě, že se podaří zachovat nedotčený můstek, je možné na konci operace opět epitel vyrovnat a napnout na původní plochu. Na rozdíl od metody LASEK je epitel vitálnější. Opět se ale často používá krytí kontaktní čočkou.

Metody hloubkové

LASIK (Laser in situ Keratomileusis)

Je stále nejpřesnější a nejbezpečnější metodou, v současnosti upřednostňovanou na všech špičkových zahraničních pracovištích. Principem metody je seříznutí tenké lamely na vrcholu rohovky (nejčastěji 100-140 mikronů silné) a vytvarování rohovkového lůžka excimer laserem po jejím odklopení. Po této remodelaci hlubších rohovkových vrstev je lamela přiklopena zpět, na své původní místo. K jejímu přichycení stačí několik minut, není třeba ji přišívat ani povrch oka krýt kontaktní čočkou. Hojení oka po operační technice LASIK je velmi rychlé a prakticky bezbolestné (několik hodin), zraková rehabilitace je prakticky okamžitá se stabilizací do několika dnů, což vede jen k minimálnímu omezení aktivit pacienta v pooperačním průběhu.

LASIK v současnosti známe ve dvou základních verzích. Ty se liší technologií vytvoření rohovkové lamely. Historicky starší metodou je použití přístroje, který se označuje jako mechanický mikrokeratom. Ten se skládá ze dvou základních částí. První část se přisaje na povrch oka, aby ho dobře fixovala a zabránilo se tak jeho nechtěným pohybům. Druhá část se pak zasune do ní a pohybuje se podobně jako hoblík. Hladký řez zajišťuje rychle se pohybující (oscilující) žiletka. Díky neustálému zdokonalování technologií je zajištěna bezpečnost i poměrně dobrá přesnost tloušťky a pravidelnosti lamely. Metoda je závislá na zručnosti a zkušenosti chirurga. Tento zákrok je některými českými refrakčními pracovišti pojmenováván také jako NEOLASIK nebo LASIK OPTIMUM.

Druhou možností je použití femtosekundového laseru – FEMTOLASIK (NEOLASIK HD, CRYSTAL LASIK,6D DIAMANT LASIK).

Řezání lamely laserem probíhá na principu fotodisrupce. Laserový paprsek je zaostřen do jednoho bodu, kde dojde ke koncentraci energie a tkáň rohovky se okamžitě změní na plyn (doslova se vypaří). Tím vznikají drobné bublinky, které dále pomáhají v procesu oddělení tkáně. Nejlepší femtosekundové lasery dnes dokáží vytvořit bod o průměru pouhých 2 mikronů. Lamela tímto způsobem vzniklá je dokonalejší a hladší, než při použití oscilující žiletky. Další výhodou je možnost, pomocí softwaru, tvarovat i okraje lamely a zajistit tak její dokonalé přilnutí po jejím návratu z odklopení do původní pozice. Oko je opět fixováno přísavným kroužkem a laserové paprsky dopadají na rohovku průchodem přes speciální konus.

ReLEX SMILE (NEOSMILE 3D,LASIK SMILE, LASIK FLEX)

Metoda využívající výhradně energie femtosekundového laseru. Nevytváří se klasická, otevřená lamela rohovky, ale femtolaser v hloubce rohovky vytvoří jakousi trojrozměrnou čočku. Ta je následně uvolněna od okolní tkáně a odstraněna řezem kolem 3 milimetrů z rohovky pomocí pinzety. Výsledným efektem je ztenčení a oploštění rohovky v centru. Proto je tato operace vhodná výhradně pro korekci krátkozrakosti. Problém je, že není doposud možno individuálně tvarovat rohovku.

Tím se dostáváme k dalšímu dělení zákroků na standardní (konvenční) a individualizované.

Jako standardní (konvenční) zákrok označujeme operační techniku, kdy různí pacienti se stejnou dioptrickou vadou absolvují naprosto identický zákrok. Takto se dá bezproblémově odstranit běžná krátkozrakost, dalekozrakost a případně jejich kombinace s pravidelným astigmatismem. Vymodelovaný povrch je zcela souměrný, podobně jako klasické brýlové sklo. Tato technika přináší již léta kvalitní pooperační výsledky.

Co je tedy onen individualizovaný zákrok a proč se doporučuje? Jednoduše řečeno, jedná se o proceduru „na míru“ oku pacienta s využitím těch nejmodernějších technologií.

Základem tohoto individualizovaného zákroku je využití maximálně přesné předoperační analýzy oka. Díky této analýze je zjištěn komplex vad, které oko pacienta vykazuje. Kromě osových vad (krátkozrakosti a dalekozrakosti) a astigmatismu, které odstraní i konvenční procedura, má schopnost odstranit i aberace vyšších řádů a zejména přítomné nepravidelnosti. Následuje vytvoření operačního plánu s návrhem úpravy zakřivení rohovky. Tato data jsou pak již exportována do řídící jednotky laseru.

Pro tento typ operace se v současnosti výhradně využívá vytvoření lamely femto technologií, která vytváří maximálně přesnou lamelu. Po nadzdvižení lamely je aktivován systém, který umožní precizní zaměření oka pacienta. Po celou dobu zákroku dochází k porovnávání referenčních bodů na duhovce získaných na podkladě předoperačního vyšetření pacienta (tzv. duhovková mapa), s body snímanými speciální kamerou při vlastním laserovém zákroku. Tím se zaručí zcela přesný dopad paprsku excimer laseru na povrch rohovky i při běžných pohybech oka pacienta. Pochopitelně velice záleží i na kvalitě vlastního laserového paprsku, který musí být schopen vytvářet po dopadu dokonalou stopu o různé velikosti. Jen díky tomu může vzniknout naprosto dokonalá fotoablace rohovky s odstraněním všech optických nedokonalostí. Proto pooperační výsledky při použití individualizovaných technologií dosahují ostrosti zrakové lepší než 100 %. Individualizované zákroky jsou známé pod názvy LASIK, PRK- CUSTOM VUE,NEOLASIK HD,LASIK PREMIUM nebo iLASIK – iDESIGN.  

 

V tomto smyslu je asi největší novinkou u nás metoda označovaná jako iLASIK - iDESIGN. Tato unikátní metoda je spojením analyzátoru oka iDESIGN s femtosekundovým laserem iFS v kombinaci s excimer laserem STAR S4 IR renomované americké firmy VISX. Technologie VSS (Variable Spot Size) umožňuje v průběhu celého zákroku kombinovat pomocí řídícího software různé velikosti stopy, v rozsahu od 0,65 mm do 6,5 mm, s přesným umístěním v prostoru na základě zapracování informací získaných z diagnostických předoperačních vyšetření na analyzátoru oka (iDESIGN) a realizovat tak optimalizovanou fotoablaci. Dosažené výsledky jsou natolik skvělé, že jako jediná metoda je uznaná odborníky jako vhodná i pro piloty NASA.

Jediným pracovištěm v České republice, které provádí laserové operace očí na nejmodernější verzi laseru VISX STAR IR a femtosekundovém laseru iFS stejného výrobce, je Refrakční Centrum Praha. Kombinace těchto přístrojů ve spojení s vyšetřovací technologií iDesign, která je v centru rovněž k dispozici, umožňuje provádět techniku iLasik, považovanou za nejpřesnější a nejbezpečnější metodu korekce refrakčních vad (jako jediná splňuje i nejpřísnější kritéria pro piloty NASA).

Současné možnosti laserové refrakční chirurgie jsou úžasné a zkušenosti s touto chirurgií jsou již dlouhodobé. Je těžké se rozhodnout pro operaci jako takovou a mnohdy je ještě těžší vybrat tu správnou proceduru a správné pracoviště. Možná ještě jedna rada na závěr. Operace očí je zákrok, který má mít dlouhodobý efekt, proto v tomto případě bezpochyby platí, že ušetřit právě tady za každou cenu je šetření na nesprávném místě. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odložené Vrbětice: „Policie se zachránila.” Obvinění Koudelky

4:44 Odložené Vrbětice: „Policie se zachránila.” Obvinění Koudelky

Zdaleka ne všichni dotčení hráči se smířili s policejním konstatováním o konci vyšetřování výbuchů v…