Miloš Zeman, jenž byl v roce 1999 předsedou vlády, povolil nad Českem přelet letadel NATO. Letouny směřovaly dál nad Srbsko, kde provedly útok. Ten měl vést k ukončení střetů mezi Srby a kosovskými Albánci. Mezinárodní společenství Srby kritizovalo za útlak kosovských Albánců, ale OSN nakonec neposvětila použití všech nezbytných prostředků pro vyřešení situace.
Kritici Aliance, na české straně např. poslanec SPD Jaroslav Foldyna, proto prohlašují, že NATO operaci provedlo v rozporu s mezinárodním právem.
„Ten tlak na českou vládu ze strany NATO a ze strany zejména tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové. Ten byl velmi velký. A pamatuji se, že ministři Zemanovy vlády, když rozhodovali, tak velmi váhali. Zejména ministři Grégr, Špidla, Pavel Dostál a několik dalších; velmi, velmi, velmi silně váhali. I Miloš Zeman, tehdejší premiér, byl velmi zdrženlivý. Česká vláda si chtěla vzít čas na rozmyšlenou pro rozhodnutí v té věci, ale to rozhodnutí padlo. V NATO se rozhoduje kolektivně, takže česká vláda měla tu sílu to zastavit, kdyby projevila odvahu,“ pravil Foldyna v Událostech, komentářích České televize v druhé polovině května.
„My přece víme, a to tady musíme říct, že to bombardování bylo bez mandátu v OSN, tedy v rozporu s mezinárodním právem. Čili NATO bombardovalo suverénní stát v rozporu s mezinárodním právem,“ pokračoval Foldyna ostře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp