Máme na Hradě proruského blázna a svět to ví, napsal pan ...

17.02.2015 13:24

Jak vidí zahraniční tisk českého prezidenta Miloše Zemana? Například jako zručného populistu, který je u voličů oblíbený zejména pro svou ochotu říkat, co si myslí. Deset let strávil mimo politiku, během nich se sblížil se dvěma podnikateli se silnými vazbami na Moskvu. Šlouf a Nejedlý také podle tisku mají značný vliv na Zemanovy proruské tendence. Nad mediálním obrazem našeho prezidenta v zahraničí se na stránkách SvobodnéForum.cz zamýšlí zakladatel Free Czech Media a bývalý šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr.

 Máme na Hradě proruského blázna a svět to ví, napsal pan ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další obdoba Hovorů z Lán s prezidentem Milošem Zemanem.Tentokráte živým vysíláním na internetových stránkách Blesku

Šafr se odvolává především na Financial Times, kde Zeman svou kariéru viditelného politika odstartoval vloni 9. února. Autoři Henry Foy a Christian Olivzident komentovali, jak se český prezident choval, když na konferenci v Miláně evropští lídři žádali Vladimira Putina, aby ukončil konflikt na Ukrajině. „Český prezident Miloš Zeman demonstrativně chyběl… Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem bezvýsledně bojovali o to, aby získali ruského prezidenta na svou stranu, Miloš Zeman si hověl v sametovém křesílku a vedl nad kávou a cigaretami příjemný rozhovor s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem,“ uvádí komentátoři.

Ti pak napsali, že takové chování českého prezidenta ještě prohloubily obavy vládních úředníků, že si Zeman bude dělat, co chce. „A to také dělal, v rozporu se zahraniční politikou České republiky odsoudil sankce proti Rusku, o konfliktu na Ukrajině mluví jako o „občanské válce“, za svého blízkého přítele a důvěrníka považuje bývalého důstojníka KGB, který je na černé listině USA.“

A aby toho nebylo málo, poskytl v září prezident Zeman plynnou ruštinou sedmnáctiminutový rozhovor, v němž odsoudil sankce EU a USA proti Moskvě a válku na východní Ukrajině přirovnal ke chřipce. „Pak ještě předpověděl, že od sankcí proti Rusku se pravděpodobně do roka upustí. A nakonec čeští diplomaté museli vyděšeným spojencům vysvětlovat, že se Zeman rozhodl pronést řeč na akci organizované bývalým agentem KGB a prezidentem Ruských drah Vladimirem Jakuninem,“ píše Šafr.

Jakunin, kterého Zeman nazývá „letitým kamarádem“, je na sankčním seznamu USA. Jak si všimla i česká média, byl minulý měsíc v Praze na vzpomínkové akci k uctění obětí holocaustu. Českému diplomatovi, jenž nechtěl být jmenován, podle jeho vlastních slov nedávno řekl jistý americký úředník: „Zatím ho (Zemana) ignorujeme. Budeme ho ignorovat do té doby, než se jeho slova stanou municí ruské propagandy.“

Financial Times končí článek větou: „Jak řekl jeden nejmenovaný český diplomat: Stalo se už takovou českou tradicí, že máme na Hradě blázna.“

Celý článek nazjedte zde


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…