Velkým tématem se během přelomu roku stala vládní úprava daně z přidané hodnoty (DPH), která přinesla pro české spotřebitele zdánlivě povzbudivý krok v podobě přesunutí potravin z patnáctiprocentní do dvanáctiprocentní sazby DPH. Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza opakovaně deklaroval, že obchodníci snížení DPH promítnou do konečných cen pro zákazníky v plné výši, a pokud se nezvýší ceny dodavatelů, budou tak v regálech potraviny za ceny nižší přesně o tři procenta.
„Závazek obchodů promítnout plně do cen od 1. ledna 2024 nižší DPH na potraviny vždy platil a platí. Pokud dodavatel nezmění od ledna svou dodavatelskou cenu, bude od ledna 2024 daná potravina levnější o celé snížení DPH,“ uvedl Prouza v prosinci.
Jelikož snižování cen potravin nahrává i cenový pokles u zemědělců, jelikož index cen zemědělských výrobců vykazoval v prosinci meziroční pokles až o 19 % a například prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová v prosinci také přislíbila, že se potravináři k většímu zvyšování cen nechystají, dalo by se očekávat, že zákazníci uvidí pokles u většiny potravin minimálně v částce rovnající se oněm třem procentům DPH. A vzhledem k poklesu cen ze strany zemědělců se pak někteří zákazníci těšili i na možnost, že se cenovky podívají dolů ještě razantněji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas