Obnovme pobídky a dostaneme Toma Cruise, žádají filmaři

04.07.2010 15:07

Pokud vláda znovu zavede pobídky pro zahraniční filmové štáby, možná Prahu navštíví i Tom Cruise.

Obnovme pobídky a dostaneme Toma Cruise, žádají filmaři

Praha a Česká republika obecně byla na přelomu století baštou zahraničních filmařů, kteří namotivování finančními odměnami vydávali ve svých snímcích naše hlavní město za Londýn, Paříž i za středověká sídla.

Dnes už je ovšem metropole ve středu Evropy vyjde stejně draho jako Londýn nebo Paříž, filmaři se proto raději uchylují k autentickým prostředím. Česko tak přišlo o příležitost hostit natáčení dalšího dílu Jamese Bonda nebo Letopisů Narnie a celkem přišlo o víc než 80 procent zisku z filmu.

Tomu by čeští producenti velmi rádi zabránili pomocí systémových vládních pobídek.

Nechceme je, ale budu pro ně bojovat, když to klapne

"Rád bych, aby se množství zahraničních filmařů vrátilo na úroveň z přelomu století," vyslovil se v Otázkách Václava Moravce šéf Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.

"TOP 09 je proti pobídkám v jakékoli formě, protože deformují trh," reagoval na něj Jiří Besser, pravděpodobný příští ministr kultury. "Pokud by se ovšem ukázalo, že pobídky se vyplácejí, že kvůli nim přibývají prostředky do resortu, pak bych za ně samozřejmě bojoval."

Právě pobídky, neboli vrácení pětiny částky utracené za natáčení na území Česka, mají být jedním z klíčových požadavků pro tým okolo Toma Cruise, který se měl vyslovit pro natáčení dalšího dílu Mission Impossible právě na území Prahy.

Pobídky se objevily a telefony se netrhnou

"Pokud 12 zemí kolem nás má finanční pobídky a my ne, je jasné, že si nás nikdo nevybere. Musíme být konkurenceschopní," tvrdí Helena Fraňková z ministerstva kultury s tím, že jakmile se, byť jen jednorázově, pobídky znovu objevily, tedy před dvěma týdny, telefony se netrhnou.

"Česká republika je známá svými kvalitními štáby a filmaři, výbornou profesní kvalitou všech složek tvorby filmu. Jsou to nejlepší štáby, na které jsem kdy narazil. Byla by škoda, kdyby nebyly využívány," řekl produkční Matthew Stillman.

"Štáby, které by natáčely až do příštího roku, ale nemají nic jisté, protože pobídky na rok 2011 nejsou vyřešené," zmínil Stillman hlavní problém, proč se nákladnějším a dlouhodobějším projektům do Čech stále nechce.

Audiovize potřebuje nový zákon

Jiří Besser přiznal, že je v audiovizi potřebný hlavně nový zákon o financování a organizaci. "Ten se ale musí konzultovat na úrovni celé vlády s přihlédnutím k ekonomické situaci země v době ekonomické krize," upozornil.

"Ano, tyto problémy je třeba řešit systémově. Upravit celou audiovizi, tedy film i televizi. To je prioritní," kývl viceprezident CME pro televizní vysílání Petr Dvořák.

Zákon by měl mimo jiné stanovit také způsob zisku prostředků na digitalizaci zlatého fondu starých českých filmů, kterou naplánovala vláda Jana Fischera, a která by měla stát půl miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…