Odborářka Vondrová se opřela do Drábka

20.08.2010 7:23

Šéfka odborů ve státní správě Alena Vondrová se ostře ohradila proti ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi a hrozí demonstracemi.

Odborářka Vondrová se opřela do Drábka

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje dvě varianty, jak upravit platové tarify státních zaměstnanců. Podle prvního návrhu chce stanovit maximální dobu, po kterou se budou platy zvyšovat, a to nejvýše patnáct let. Podle současné praxe se tarif přestává zvyšovat od 32 let praxe zaměstnance. Počty odpracovaných let prý nemotivují zaměstnance k rozšiřování svých schopností.

Druhá varianta počítá pro změnu se stejným platovým základem pro všechny bez ohledu na počet odpracovaných let. Plat by se pak zvyšoval na základě osobního příplatku podle schopností a práce zaměstnance.

Vondrová hrozí poklesem platů až o 43 procent

Předsedkyně odborů státních orgánů a organizací Alena Vondrová nehodlá přistoupit ani na jeden z těchto Drábkových návrhů. Podle ní by tak platy mohly extrémně klesnout.

„Velmi to poškozuje všechny státní zaměstnance veřejné správy. Znamená to snížení 23 až 43 procent," rozhořčila se Vondrová v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Podle odborářky ministr práce Drobil také porušil zákon, neboť se svazem návrh neprojednal.

Ministr slibuje úspory i kvalitnější systém odměn

„Odměny budou jen na libovůli zaměstnavatele," kritizuje návrh Alena Vondrová. Podle ní je současný systém odměn dostatečný. „Otázkou je, kolik na ty odměny zbyde peněz," pochybuje Vondrová o Drábkově systému. Podle ministerstva by ale změna měla vést spíše k úsporám a měla by také umožnit kvalitnější systém odměňování zaměstnanců.

„Od ledna by i lidé s dlouhou praxí měli nárok jen na plat odpovídající současným nástupním platům. Ale ještě sníženým o deset procent," řekla Vondrová, podle které se změna platu dotkne celkem 645 tisíc státních zaměstnanců.

Více:

Vondrová poučovala Drábka. Ten se na odborářku naštval

Drábek ukusuje z platů státních zaměstnanců. Sebere deset procent

Drábek se zlobí: Odboráři mi řekli OK a den na to hrozí stávkou?

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kls

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

18:35 Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

Sýry opět podražily. A také třeba tradiční nakládaná zelenina či ovoce. Jahody jsou třeba o 20 Kč dr…