Už žádné akce Kryštof, slíbil šéf dopravní policie Tržil

14.09.2010 21:35

Peníze z pokut za dopravní přestupky, pokud by šly do kasy policie, by nebyly jejím příjmem. Razantně to v Hyde Parku na ČT24 odmítl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Už žádné akce Kryštof, slíbil šéf dopravní policie Tržil

„Nikdo neřekl že policie chce příjem z pokut," reagoval Tržil na jeden z návrhů o možném nakládání peněz z pokut za dopravní přestupky. Podle Tržila by takové peníze měly jít do bezpečnosti silničního provozu. Případně jen zlomek takto vybrané sumy by mohl jít na obnovení policejní techniky.

„Ale rozhodně by nemělo jít o peníze na mzdy či něco podobného," dodal Tržil. Pokuty by v takovém případě měly podle něj masivně napomoci k prevenci, k opravám značení na silnicích, či třeba na výstavbu dětských dopravních hřišť. „Nebo lze uvažovat o instalování techniky tam, kde se nedostává lidský činitel, třeba při úsekovém měření," doplnil Tržil.

Policisti jsou kde je třeba

Jeden z diváků Hyde Parku se pozastavil nad tím, že například při dopravně-bezpečnostní akci Kryštof byly houfně k vidění policejní hlídky, zatímco bez akcí o ně řidiči téměř nezavadí. „Žádné Kryštofy už nevyhlašujeme," podotkl Tržil a dodal, že policejní hlídky jsou rozmísťovány všude tam, kde si to vyžaduje neustále aktualizovaná dopravní situace.

Tržil dal v pořadu za pravdu jednomu z diváků, podle kterého je špatná situace v oblasti vymáhání pokut od zahraničních hříšníků na českých silnicích. „Je to problém, který není problém jenom České republiky, ale i Evropské unie. Ta se v současnosti zabývá modelem přeshraničního vymáhání pokut," informoval Tržil.

Slovensko jako příklad

Jako možný model uvedl policista Slovensko. Zde podle něj hříšníkovi ze zahraničí, který na místě nezaplatí pokutu, odeberou řidičský průkaz a řidič obdrží jen doklad pro dojetí. Pokud v termínu nezaplatí, řidičský průkaz mu už není vrácen a ve správním řízení pak dojde k zákazu řízení jasně danou dobu.

Pro jiného posluchače Tržil jednoznačně odmítl, že by bylo porušením zákona, že jsou policejní passaty ke stíhání rychle jedoucích vozů označeny civilní registrační značkou. „Zákon jasně dává policii výjimku a takové vozidlo nemusí být označeno třeba majáky," vysvětlil ředitel dopravní policie. Zdůraznil, že policie řeší při sledování rychlé jízdy protiprávní jednání a neoznačené vozidlo je tak jednou z dobrých cest, jak hříšníky odhalovat.

Bodový systém funguje

Tržil se také zmínil o účincích dvanáctibodového systému pro řidiče. Podle něj jeho účinky šly ve dvou vlnách. „Nejprve si řidiči dávali pozor," míní policista, podle kterého účinnost systému začala ochabovat, když mnozí včetně politiků začali zpochybňovat některé z body označených přestupků a tím i samotný systém.

Druhá vlna přišla, když přibylo řidičů, kterým hrozilo, že přijdou postupně o celý dvanáctibodový kredit a tím i o řidičák Zde je podle Tržila patrné, že takoví řidiči se snaží vyhnout recidivě, která by je o řidičský průkaz mohla připravit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ova

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…