Na nejlepší léčbu rakoviny nejsou peníze. VZP došly prostředky

12.11.2010 11:59

Nejmodernější biologickou léčbu rakoviny dostává v Česku třikrát méně lidí, stát na ni nemá peníze. Kdyby ji měli dostat všichni, kteří ji potřebují, stálo by to 6 miliard korun, uvádí MF DNES.

Na nejlepší léčbu rakoviny nejsou peníze. VZP došly prostředky

„Je to tak, že ne všechny ženy se k léku dostanou. Léčí se jím jen šedesát procent z těch, kterým lék umí pomoci," říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Zdravotní pojišťovna letos zaplatí jen omezený počet výkonů pro pacientky. VZP lékařům minulý týden napsala, že žádného dalšího pacienta do konce roku neproplatí. Sice lékařům vzkázala, že všem potřebným léčbu zaplatí, lékaři slibům nevěří.

Lékaři mají mezi pacienty vybírat

„Jsme obviňováni z toho, že lijeme drahé léky do lidí, u nichž je vysoce pravděpodobné, že brzy zemřou. To je lež," řekla MfD onkoložka Jana Prausová z Fakultní nemocnice v Motole. Podle ní Česko naopak léčí nejmodernější terapií třikrát méně lidí, než je třeba. Letos se lékaři dostali před nelidskou volbu. Mají mezi svými pacienty vybírat ty, kteří nejmodernější léčbu dostanou, a ty, kteří, na ni budou čekat nebo dostanou jinou.

Lečte jinak, vzkazuje VZP

„Peněz je málo, to je realita," říká šéf VZP Pavel Horák. Tato pojišťovna se stará o 85 procent všech takzvaných nákladných pacientů. Právě VZP rozeslala onkologům dopis, že do konce roku nemohou nasadit biologické léky žádnému novému pacientovi. Jedině pokud někdo zemře nebo se uzdraví a uvolní tak místo. „Jistě, existuje rozpor mezi tím, kolik pacientů bychom mohli biologickými léky léčit a kolik jich skutečně léčíme, ale musíme si navrdo říct, že nemáme na všechno. Léčba nádorů není jen o lécích. Dají se efektivně léčit taky operací nebo ozařováním," reagoval na zveřejnění svého dopisu Horák.

Leccos vyříznout nejde

Onkoložka Prausová oponuje: „ Nelze čekat s léčbou, když nádor prsu je schopen za měsíc zdvojnásobit svou velikost. A to už je boj s nemocí často prohraný. Stejně tak nelze nasadit operativní léčbu u mnoha druhů nádorů. Leccos prostě vyříznout nejde."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger k tomu říká, že do onkologie šlo v posledních dvou letech víc peněz než kdykoli předtím. „Ovšem finanční možnosti Česka nejsou neomezené. Pracujeme na tom, aby rozdělování peněz mělo svá pravidla. Než se takový zákon podaří, je také povinností lékařů, aby peníze, které mají k dispozici, uměli dobře využít pro ty pacienty, kteří z nich budou profitovat nejvíce," vzkázal Heger.

Související:
Na léčení pacientů nejsou peníze. Na nemocnice dopadla krize

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Ministerstvo pro vědu a výzkum

Můžete mě nějak přesvědčit, že toto ministerstvo není jen politickou trafikou? Protože ho stejně řídí lidi bez kompetence nebo vám snad přišla Langšádlová nebo teď Ženíšek kompetentní? A nezvládlo by agendu ministerstvo školství? Protože dřív to zvládalo. Jak to vysvětlíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…