Fuksa poradil, jak poznat kvalitní špekáček

13.11.2010 12:03

Ministr zemědělství Ivan Fuksa má přehled o bruselských dotacích do zemědělství a nepodléhá ani přísně stranickému pohledu. Doslova hýří nápady na zlepšení svého resortu. Serveru Deník.cz dokonce prozradil, jak laik pozná kvalitní špekáček.

Fuksa poradil, jak poznat kvalitní špekáček

Fuksa má na ministerstvu vysoké ambice. Chtěl by změkčit normy na výrobu potravin,zavést obaly s českou vlajkou, zajistit spravedlivější dotace z EU, zajistit rovné podmínky pro české dodavatele a ochránit českou půdu.

Snížím normy na kvalitu potravin!

V supermarketech nakupujeme potraviny, které podléhají evropským normám, které jsou mnohem méně přísné než české. „ Každá kvalita má totiž svou cenu a podle evropských norem můžeme konzumovat paštiku a špekáčky, v nichž je dobrého masa minimum," říká ministr zemědělství v rozhovoru pro Deník.cz.

Dokonce radí, jak poznat kvalitní špekáček: „Když ho opečete na ohni, protože ten kvalitní dál zůstává buřtem, kdežto nekvalitní se vám scvrkne jako plastová hmota. Potravináři by rádi konkurovali méně kvalitním špekáčkům v supermarketových řetězcích, ale nemohou, protože český předpis jim nedovoluje porušit přísné normy. Ministr zemědělství navrhuje, aby se snížila kvalita.

„Nabízím výrobcům úpravu legislativy na úroveň okolních zemí tak, aby špekáček bez masa mohli dodávat do prodejní sítě i oni," uvedl. Spotřebitel bude mít dál na výběr, buď si vybere méně kvalitní potravinu za nižší cenu, a to jak cizí, tak domácí, nebo sáhne po dražší a lepší komoditě. Do budoucna by kvalitu měla udržet značka Klasa, na niž by se vztahovaly dosavadní přísné normy. Značka Klasa by se do budoucna mohla stát drahou značkou pro bohaté.

„To možná bude pravda, ale těžko se s tím v tržním hospodářství dá cokoli dělat. Lidé s podprůměrným platem logicky dávají přednost nižší ceně před kvalitou?" nepopírá Fuksa. „Já chci ale pomoci výrobcům, i s výše popsaným rizikem," dodává.

Spravedlivé podmínky pro zemědělce

Po roce roce 2013 by se měly srovnat podmínky pro zemědělce v celé unii, zemědělec ve Španělsku nebo Francii by pak měl čerpat stejné dotace jako v Bulharsku nebo Česku.„Tomu ale nevěřím. Situace už je teď jiná než byla v roce 2004, kdy se sepisovaly zásady společné zemědělské politiky. Rovné podmínky už nikdo z donátorských zemí negarantuje, ale slibují alespoň to, že podmínky budou spravedlivé. Což v praxi znamená, že se rozdíl mezi původními a novými členy EU zmenší. Ta debata ale ještě bude probíhat. Proto jsem přizval zástupce zemědělců a zpracovatelů, aby náš národní postoj tvořili spolu se mnou. K tomu jsem zřídil Klatý stůl pro evropskou politiku. Za dva měsíce se nám podařilo vytvořit jednotnou pozici, což je historický unikát," říká ministr zemědělství.

Zpřísním ochranu zemědělské půdy

Ministerstvo chce zachránit 40 procent půdy, která je ohrožena erozemi. „ Stačí se podívat, jak krajina z věže kostela vypadala před sto lety a jak vypadá dneska. Tehdy tam byla samá brázda, remízek. Dnes jsou tam velké lány. Vím, že se změnily podmínky i technika. Ale jsou pohodlná družstva, která vodní erozi nebrání tvorbou remízků nebo sázením po vrstevnicích. Pokud to nerespektují, pak tu máme nástroj, který chceme použít, a tím jsou dotace EU, které jdou z poloviny na zachování krajiny?" říká Fuksa. Českému státu za nedodržení dotačních podmínek pro zemědělce mohou hrozit pokuty z Evropské komise. dělá kontroly a rozdává pokuty. „ Mohli bychom tak zaplatit několik miliard korun za neoprávněné čerpání peněz z minulých let. Proto chceme podmínky zpřísnit. Nebudeme tolerovat případy, kdy se do rýh po dešti schová celý člověk, někde dokonce valník s traktorem," hrozí ministr. Jeho úřad bude po vinících požadovat náhradu. Přísné podmínky budou platit od 1. července příštího roku. „Do té doby budeme hříšníky upozorňovat, jak velký flastr jim hrozí. Z počátku bude přátelský ve výši jednoho procenta z dotace, ale když se nedostaví náprava, bude mnohem vyšší," varuje Fuksa.

Vyjmout půdu ze zemědělského fondu bude drahé

Veškerou zemědělskou půdu se ale nejspíš zachránit nepodaří. „ Po dohodě s ministrem životního prostředí jsme ale výrazně zpřísnili podmínky pro využívání zemědělského půdního fondu. Od 1. ledna se na žádném poli nebude smět postavit fotovoltaika," říká. Ministerstvo chce několikanásobně zvýšit cenu za vyjímání půdy ze zemědělského fondu. „ Dnes z toho má stát zhruba miliardu korun ročně, předpokládám, že po nové úpravě to budou až miliardy tři. Část výtěžku také zůstává obcím. Nejvíc chceme zdražit půdu tam, kde už je předimenzovaná stavební činnost, například v úrodném Polabí. Tím také vytlačíme investory logistických skladů a fabrik od Prahy do vzdálenějších regionů. Uvidíme, zda se tento záměr vydaří," uzavírá rozhovor ministr zemědělství Fuksa.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…