Sudetští Němci se bouří. Německý soud vrátil Chebu les

08.12.2010 11:09

Němci musí vrátit městu Cheb do správy les, který leží na bavorském území. Rozhodl o tom německý soud. Les byl přitom symbolickým místem pro mnoho vyhnaných obyvatel Chebu.

Sudetští Němci se bouří. Německý soud vrátil Chebu les

Řada Němců, kteří byli po válce na základě Benešových dekretů vyhnáni, se již léta domáhá navrácení svého majetku, který leží na území České republiky. A nyní se dočkali opaku. Les, Egerwald, který leží na území Bavorska, je pro mnoho z nich kultovním místem. Vnímají ho jako vzpomínku na Cheb, kde žila před koncem války silná německá menšina a mnoho Němců v něm má rodinné kořeny.

Verdikt soudu je proto překvapil. Les, ve kterém se dokonce nachází restaurace s názvem Egerer Waldhäusel zdobená chebskými vlajkami, bude nyní spravovat česká strana. Hvozd totiž město Cheb koupilo už v roce 1927.

Precedent pro ostatní "sudetská" města

Podle právníků je možné, že se verdikt soudu stane precedentem pro podobné případy. Nyní by se mohlo stát, že podobně budou chtít vrátit některé pozemky i jiné české radnice na území bývalých Sudet.

„Nejedná se přímo o vrácení lesa. Cheb nikdy nepřestal být vlastníkem tohoto pozemku v Bavorsku. Jedná se o to, že Německo nyní musí umožnit Chebu, aby s lesem nakládal podle vlastního uvážení," řekl Lidovým novinám Jaroslav Svejkovský, který město v právním sporu zastupuje.

Němci: Snad si Češi uvědomují, že je nyní k lesu vážou povinnosti

„Je to morální rána pod pás," okomentoval rozhodnutí soudu předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu v Německu Franz Pany. „Jen doufám, že si Cheb uvědomuje, že vlastnictví neznamená jen práva, ale také povinnosti," dodal.

Rakušané: Odměna za genocidu českých Němců?!

Kromě Němců se bouří i Rakušané. „To má být prostřednictvím německého soudu odměna za vyhnání a genocidu českých Němců?," říká k případu předseda rakouského krajanského sdružení Gerhard Zeihsel.

Název Eger používali Němci, les by měl být tedy německý

Argument německé strany zní, že město Cheb koupilo před více než osmdesáti lety tento les za německé peníze. Ve veškerých dokumentech je uveden jako vlastník „Eger", tedy německý název pro Cheb. Jenže Češi prý tento název nikdy nepoužívali a před nuceným odchodem žila v západočeském městě sudetských Němců naprostá většina. Les je tedy podle nich německý a Česko na něj nemá nárok.

Dále:

Podpořte vyšetřování zločinů, chtějí sudetští Němci po české vládě

Na pozvání Česka přijede do Prahy patron sudetských Němců

Mluvčí sudetských Němců žádal v Lidicích o odpuštění

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kls

Tomio Okamura byl položen dotaz

Dobrý den, pane Okamuro,

je SPD ochotná ke spolupráci, příp. k vytvoření koalice s KSČM pro parlamentní volby v příštím roce? Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ta hanebná kampaň je trefná? Můžeme si za to sami? Jako Fico?“ Lipavský rozzuřil Bžocha

13:30 „Ta hanebná kampaň je trefná? Můžeme si za to sami? Jako Fico?“ Lipavský rozzuřil Bžocha

Hosty pořad první části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ministr zahraničí Jan Lipavs…