Michálek musel Drobilova poradce poslouchat od začátku, tvrdí

15.12.2010 8:41

Odvolaný ředitel SFŽP Libor Michálek byl prý pod nuceným vlivem Drobilova poradce Martina Knetiga již od začátku svého působení ve funkci. Prohlásil to v rozhovoru pro deník MF Dnes.

Michálek musel Drobilova poradce poslouchat od začátku, tvrdí

Libor Michálek začal náznaky, že se po něm ve funkci ředitele budou chtít nekalé praktiky, pociťovat už po dvou dnech v čele Státního fondu životního prostředí.

„Hned druhý týden po jmenování. Pan Knetig řekl, že advokátní kancelář, která dosud poskytovala právní služby, už je poskytovat nebude a bude to dělat jiná firma," odpověděl Michálek na dotaz, kdy se začal potýkat s Knetigovými praktikami jednání.

Na kobereček k poradci

Jako ředitel Státního fondu životního prostředí musel za ministrový poradcem dokonce docházet „na kobereček". Knetig mu pak zadával úkoly, které mu prý uložil sám Drobil. „On nechodil za mnou. Zval si mě na jednání do „svého" hostince U Modrého orla. Prezentoval to jako úkoly, které má zadané, později vyplynulo, že zřejmě od pana ministra. Nicméně nejsem si jistý, že tomu tak bylo vždy," uvádí v rozhovoru Michálek.

Kauzu podrobně sledujeme ZDE

Vzpouzet se Martinovi Knetigovi se ale Michálkovi nedařilo dlouho. Za Knetigem stál podle všeho právě Drobil, který urgoval Michálka zpět pod vliv svého poradce. „Když jsem to po nějakém čase odmítl, tak jsem byl panem ministrem pozván na poradu vedení. Z té mě hned přesměrovali do jiné kanceláře, kde byl přítomen pan Knetig s tím, že on je člověk, se kterým se mám bavit o chodu fondu. Měl jsem být v roli vykonavatele Knetigových pokynů," vysvětluje Michálek.

O personálním obsazení ředitel rozhodovat nemohl

Prý se jednalo převážně o personální záležitosti ve státním fondu. Knetig měl podle Michálka lobbovat za přeobsazení některých důležitých míst či dosazení některých osob do pozic poradců. „Nevím, do jaké míry to byly osoby, které měly být zaměstnány na základě přání pana ministra, a do jaké míry si k tomu pan Knetig přihazoval vlastní osoby," říká odvolaný ředitel SFŽP.

Nejprve po něm Knetig prý chtěl, aby zrušil zakázku na poradenství v hodnotě třiceti milionů korun. „Nová zakázka měla být za 80 milionů a byl v ní v podstatě už předem znám vítěz. Příprava zakázky věcně spadala do působnosti prvního náměstka, Dušana Fibingra," vysvětluje Libor Michálek.

Banka bude sponzorovat "nějaké aktivity"

Poradce, kterého chtěl prý Knetig prosadit, měl mít za úkol modifikaci nabídek jednotlivých bank. Poté měl zaručit, aby příslušná banka vyhrála za přiměřenou cenu. Na tuto praxi jej měl upozornit známý, který pracuje v jedné z bank.

„Pan Fibingr ho údajně oslovil a říkal mu, že je schopný deponovat významnou částku cca pět miliard korun a že se očekává, že banka bude sponzorovat nějaké aktivity," konfrontuje Michálek Drobilova prvního náměstka Dušana Fibingra, kterému ministr nařídil dovolenou.

Dále:

Ministrův muž úkoluje: Kradou všichni. Strana potřebuje peníze

Nařčený Drobil: Můj poradce se zbláznil. Nenesu odpovědnost

Odposlouchávali Drobila. Tak už v úřadu nebudou

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kls

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…