Pitr podá k soudu stížnost proti vydání ze Švýcarska do ČR

23.12.2010 19:11

Podnikatel Tomáš Pitr si bude stěžovat na rozhodnutí o svém vydání ze Švýcarska do Česka u příslušného švýcarského soudu. ČTK o tom ve čtvrtek informoval mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. Podle něj může stížnost vydávací řízení prodloužit o několik měsíců.

Pitr podá k soudu stížnost proti vydání ze Švýcarska do ČR

Uprchlého podnikatele Pitra zadržela švýcarská policie 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Česko požádalo o jeho vydání do vlasti. Švýcarské ministerstvo na podnikatele uvalilo vazbu. Minulý týden povolilo jeho vydání do ČR.

"V dopise, který jsme dnes obdrželi, nám advokát sděluje, že pan Pitr proti našemu rozhodnutí o vydání podá stížnost ke spolkovému trestnímu soudu," uvedl Galli. Podle něj ministerstvo o vydání do Česka rozhodlo 17. prosince. Své stanovisko zdůvodnilo tím, že předpoklady jsou naplněny a k české žádosti doložené hospodářské a daňové delikty jsou trestné i podle švýcarského práva. Na soud je možné obrátit se do třiceti dnů.

Měsíce navíc 

Mluvčí dodal, že stížnost by vydávací řízení "prodloužila o několik měsíců". Pokud by Pitr nebyl s výrokem trestního soudu v Bellinzoně spokojen, může se odvolat ještě k nejvyššímu švýcarskému soudu. Ten je pak poslední instancí.

Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Letos byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Letos v létě mu Nejvyšší soud ČR dal šanci na obnovení jednoho z procesů.

66 milionů za cestu ven 

Na švýcarské soudy se Pitr obrátil už několikrát. Stěžoval si na vazební rozkaz. Soudci ale jeho stížnost zamítli. Podnikatel se snažil také neúspěšně dostat z vazby na kauci. Za propuštění nabízel 3,3 milionu švýcarských franků (nyní asi 66,5 milionů Kč). Ani s tím ale ministerstvo nesouhlasilo.

Čtěte také:

Foto: diaspora.estranky.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka, Dostál a Mach společně na ČT. Pirát se posmíval

13:35 Macinka, Dostál a Mach společně na ČT. Pirát se posmíval

Před kamerami ČT se k velké debatě sešli kandidáti do Evropského parlamentu. A ve studiu chvílemi ho…