Brdy nejspíš slibované peníze za radar nedostanou

29.01.2011 7:59

Vláda Mirka Topolánka slíbila Brdům desítky milionů korun za radar. Sliby byly splněný jen částečně.

Brdy nejspíš slibované peníze za radar  nedostanou

Stovky milionů korun slíbila vláda v roce 2007 regionu při jednání o americké základně. Dorazil jen zlomek. Současný kabinet sice nepopírá, že by Brdy peníze neměly dostat, zároveň ale na splnění požadavku příliš nepospíchá.

Brdy už nejsou aktuální 

Ministerstvo financí se věcí přestalo zabývat minulý rok v létě. Brdské obce se díky nim měly přiblížit ke slíbeným dotacím, ale k jejich projednání nedošlo.

"Úřad vlády pana premiéra Nečase rozhodl, že tehdejší řešení problematiky již pozbylo na aktuálnosti a dále se s ním nebude zabývat," říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka pro iDNES.cz.

Úřadě vlády se prozatím situaci nechce nijak věnovat a jeho mluvčí Jan Osúch přehazuje záležitost na ministra zemědělství Ivana Fuksu. "Měl by mít informace, zda se nějaký materiál připravuje," říká Osúch.

Komisi pro rozvoj Brdska, která od října 2007 do května 2009 koordinovala rozdělení peněz totiž ještě ve funkci náměstka ministra financí vedl ministr zemědělství Fuksa. Ten ale iDNES.cz řekl, že o prostředcích pro Brdy nerozhoduje od okamžiku, kdy skončil na ministerstvu financí.

Fuksa si myslí, že vláda by měla touto záležitostí zabývat, protože region je znevýhodněný blízkostí vojenského prostoru. "Navíc by bylo férové a gentlemanské slovo dodržet, protože je standardní, že jedna vláda přebírá závazky jiné vlády," míní Fuksa. Věc by si prý měl vzít na starost Úřad vlády nebo ministerstvo financí. Ani jeden z úřadů to ale nemá v plánu.

Kdyby nepadla Topolánkova vláda, peníze by Brdy už získaly 

Premiér Petr Nečas loni v září prohlásil, že kdyby nepadla Topolánkova vláda, závazky vůči brdským obcím by byly už splněné a dodal, že v letech 2009 a 2010 dostaly přednost obce, které byly postižené povodněmi.

Starostové už peníze neočekávají

Dotace pro region slíbila v roce 2007 vláda Mirka Topolánka a peníze měly do 22 obcí v okolí plánovaného radaru dorazit bez ohledu na to, zda se stavba uskuteční. vláda poslala v srpnu 2008 jen 13 milionů, dalších 35 milionů přidal v prosinci 2009 kabinet Jana Fischera. Z nich se uhradily nejakutnější projekty.

Samy obce přiznávají, že rozpracovaly projekty na stavbu kanalizací, vodovodů, čistíren odpadních vod či opravy škol a chodníků. Slíbené finance ale od státu nepřišly a obcím hrozilo kvůli započatým investicím zadlužení.

Starostové to vidí nulově 

S dalšími penězi od vlády starostové brdských obcí momentálně ani nepočítají. "Teď to vidíme naprosto nulově, ale doufejme, že třeba za dva roky, až se hospodářství zmátoří, by mohla diskuse pokračovat," říká starosta Rožmitálu pod Třemšínem a někdejší člen Komise pro rozvoj Brdska Josef Vondrášek.

"Obce mají na peníze právo. Usnesení vlády platí dál, ale bohužel se k tomu nechce nikdo znát," říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro regionální rozvoj Ivo Grüner z ČSSD.

Související:

Vondrova obhajoba se kácí, podle Kongresového centra lže



Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…