Majitelé slunečních elektráren žalují stát

08.05.2011 16:23

Desítky majitelů rodinných solárních elektráren připravují společnou žalobu na stát. Lidé, kteří si s pomocí solárníc panelů sami vyrábějí užitkovou elektřinu, totiž podle novely zákona o obnovitelných zdrojích v lednu přišli o státní dotace za vyrobený proud.

Majitelé slunečních elektráren žalují stát

Pokud by provozovtelé elektráren chtěli příspěvek opět získat, museli by se do konce roku připojit do sítě. Pro mnohé majitele soukromých slunečních elektráren to však představuje neřešitelný problém, protože kabely obecních sítí jsou od jejich pozemků až kilometry daleko.


Loni v únoru navíc úřady pozastavily možnost připojení nových elektráren do sítě. Kdyby se však přece jen někomu podařilo k síti připojit, tálo by ho to draho. Od začátku roku se totiž výkupní ceny solární energie snížily o polovinu.


Spor o miliony korun


Vlastníci solárních panelů se proto společně obrací na soud, aby stát donutili k navrácení ztracených peněz. Advokát Pavel Doucha, zaměstnanec kanceláře, která provozovatele soukromých fotovoltických elektrárem zaštiťuje, Aktuálně.cz řekl, že by žalobu mohli podat v létě. Podle Douchy stát nežalují pouze soukromníci. Do sporu vstupuje například i hotel, který vyrábí elektřinu v objemu desítek kilowattů. "Ve sporu půjde o miliony nebo spíš o desítky milionů korun," poznamenal advokát.


I menší soukromá elektrárna vyjde na stovky tisíc korun. Mnoho lidí si na ni vzalo hypotéku, kterou dnes nemohou splatit, neboť stát úplně překopal původní podmínky a přestal jim jakkoli přispívat. Argument, že by dotací mohli provozovatelé elektráren zneužívat tím, že vyrobený proud pustí do země, se přitom ukázal být neopodstatněný, protože k žádném podobnému případu nedošlo.


Žaloba po vzoru majitelů bytů s regulovaným nájemným


Doucha bude při vymáhání peněz bude následovat cestu, kterou před několik lety zkusili majitelé domů s nájemními byty. Ti použili zákon o odpovědnosti za škodu při výkonu veřejné moci. Ústavní soud tenkrát potvrdil, že stát vlastníky bytů regulovaným nájemným poškozuje. Proces se však zaseknul u Šrasburského tribunálu pro lidská práva, kde leží už několik let.


Výhodou podobého postupu podle Douchy je, že žaloba míří přímo proti státu.Úspěch majitelů domů s regulovaným nájemným však provozovatelům soukromých elektráren nezaručuje, že u soudu uspějí.


Daň poškozuje i další provozovatele solárních elektráren


Vedle majitelů ostrovních systémů se na soud pravděpodobně obrátí i lidé, které znevýhodnila 26procentní daň na elektřinu z fotovoltaických elektráren připojených do sítě.
Výnos z nově uvalené daně má utlumit dopad skokového zdražení proudu pro domácnosti i firmy poté, co se státu loni vymkl z rukou boom slunečních elektráren. Solární podnikatelé však považují tento postup za neoprávněný. Výhrady k uvlení daně ostatně vznesla i Evropská komise.

Čtěte také:

Jan Zeman: Proč je zastavení růstu slunečních elektráren ve veřejném zájmu 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…