Bártovy obálky za poslušnost: Johnův muž prý brzdil vyšetřování

20.05.2011 6:28

Inspekce ministerstva vnitra prověřuje, zda policie záměrně nebrzdila vyšetřování korupce ve Věcech veřejných (VV). Na kauzu, v níž si měl Vít Bárta kupovat loajalitu poslanců Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, totiž vedení protikorupčního útvaru zprvu místo svých detektivů nasadilo experty na daňové úniky. Píší o tom ve svém dnešním vydání Hospodářské noviny (HN). List má k dispozici trestní oznámení, které kvůli způsobu vyšetřování podali bývalí náměstci protikorupční jednotky Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl.

Bártovy obálky za poslušnost: Johnův muž prý brzdil vyšetřování

Tomica a Krůl tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci hned poté, co se 3. dubna objevily první informace v médiích. Nový ředitel útvaru Tomáš Martinec, který do funkce nastoupil za ministra vnitra Radka Johna (VV), však kauzu předal specialistům na daňové úniky, píší HN. "Případní pachatelé tak mohli mít možnost připravit si řádně svou obhajobu. Je zřejmé, že ředitel útvaru svým jednáním zdržel postup policejních orgánů," stojí v trestním oznámení. Oba náměstci jen pár dní po vypuknutí aféry u protikorupční jednotky skončili. 

SLEDUJEME téma peníze za mlčení ve VV

Deník uvádí, že vyšetřování případu jen jako daňového úniku je sporné - nemířilo totiž na Bártu, ale na oba poslance. A to proto, že úplatek nezdanili. Expertům ale muselo být jasné, že daňový únik nikomu neprokážou. Zatajení, respektive nezdanění příjmu dosaženého trestnou činností se totiž nepovažuje za trestný čin. Důvodem podle Nejvyššího soudu je, že pachatele nelze nutit, aby se pod hrozbou trestu za krácení daně doznal k jinému zločinu. Bárta od samého začátku tvrdí, že šlo o obyčejnou půjčku. 

Policista: Věc se šetří standardně
tikorupční útvar jednat až po týdnu. Šéf jednotky Martinec ale popírá, že by práci svých lidí brzdil. Daňoví specialisté na kauze prý pracovali proto, že už dříve policie obdržela podnět, aby se hospodařením VV zabývala. "Věc se od počátku šetří standardním způsobem," napsal deníku v sms z dovolené. Na otázku, o jaký podnět šlo, už ale neodpověděl. 

Podle HN nasvědčuje pomalému vyšetřování i fakt, že k sestavení speciálního policejního týmu došlo až týden po první zmínce o uplácení. Škárka, jeden z hlavních aktérů aféry, byl vyslechnut až 12 dní poté. Speciální vyšetřovací tým byl navíc sestaven až na rozkaz policejního prezidenta Martina Červíčka. Šéfem týmu se stál právě Martinec, napsaly HN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…