Odbory kritizují výběrové řízení na šéfa ČT: Klientelismus, machinace

12.09.2011 16:59

Filmový svaz spolu s literáty z PEN klubu a sdružením Inventura demokracie se obrátily na vedení poslanecké sněmovny se stížností na výběrové řízení, na jehož konci by měl být nový generální ředitel České televize. Prý o favoritech rozhodují zákulisní machinace a klientelismus, nikoli skutečná kvalifikace.

Odbory kritizují výběrové řízení na šéfa ČT: Klientelismus, machinace
Foto: ct.cz
Popisek: Logo České televize

"Nikdy v minulosti neměla veřejnost šanci porovnat projekty a odborné předpoklady kandidátů. Nikdy v minulosti se nepřihlásilo několik kandidátů s mimořádnou zkušeností a s výjimečnou kvalifikací. Všichni tito kandidáti byli, až na výjimku, nehorázným způsobem vyřazeni už v prvním kole," píší odbory ve svém prohlášení. "Více hlasů dokonce získali kandidáti se zcela banálními projekty, nevýrazným osobnostním kreditem, absencí pracovních výsledků v oboru."

Celé prohlášení odborů ČT ZDE 

Radomír Šimek podle nich v životě nepracoval ve vrcholně kvalifikovaném mediálním prostředí, Jan Svoboda nemá požadované nostrifikované vysokoškolské vzdělání a Roman Bradáč pracoval jako jeden z nejbližších spolupracovníků odstupujícího ředitele Jiřího Janečka.

"Vezmeme-li jen tyto tři nejkřiklavější případy, představuje jejich volba výsměch jakékoliv standardní výběrové proceduře. Tento akt vyvolává podezření z klientelistických vazeb, zákulisních machinací či obchodů, ohrožujících ve svém základě demokracii," rozčilují se odbory. "Závažné informace, které přinesla média, nasvědčují tomu, že jednání některých členů Rady bylo ovlivněno korupcí."

Přečtěte si vše o nové volbě ředitele ČT ZDE

Kandidáti se brání. Radní také

Kandidáti se proti nařčení odborů brání. "Mé vzdělání ve smyslu splnění podmínek výběrového řízení pokládám za nepopiratelné," komentoval pro server iDNES.cz situaci Svoboda. A ohradil se i Bradáč: "Všichni v ČT dobře vědí, že můj vztah s bývalým generálním ředitelem v posledním roce výrazně ochladl. Souviselo to s nenaplněnou představou o restrukturalizaci. Nefungovala tak, jak měla."

Odboráři prosí sněmovnu, aby zasáhla a zkontrolovala postup Rady ČT. Radní Dana Eklová jim naopak vzkazuje: "Připadá mi směšné, že ti samí odboráři, kteří nás pořád napadají z toho, že jsme politiky ovládaní, chtějí teď po politicích, aby to řešili. Byla bych nesmírně vděčná, aby do toho odboráři nemotali politiky a nechali nás svobodně a svébytně rozhodnout." Sněmovna ve své podstatě ani zasáhnout nemůže. Radní sice volí, ale do jejich práce už mluvit nesmí. Může jim nanejvýše zamítnout výroční zprávu. 

Čtěte:

Seriál Vyprávěj se nelíbí žádnému z kandidátů na šéfa ČT

Volba šéfa ČT je prý jen o pozemcích, píše server

Lobbují všichni, říká Fridrich o volbě šéfa ČT

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…