Za romská ghetta může neviditelná ruka trhu, připomíná Klausovi Pehe

18.09.2011 6:09

Politolog Jiří Pehe naráží na dvě tvrzení prezidenta Václava Klause. Totiž že jednou z příčin stavu na Šluknovsku jsou ghetta. A pak taky jeho víru ve schopnosti neviditelné ruky trhu.

Za romská ghetta může neviditelná ruka trhu, připomíná Klausovi Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„Prezident Václav Klaus správně označil za jednu z příčin současného stavu na Šluknovsku existenci ghett, v nichž žijí lidé, 'kteří nejsou zapojeni do normálního života společnosti'," začíná komentář politologa Jiřího Pehe v deníku Právo.

Podle něj je za konflikty na severu Čech hlavně domácí politika. Ta se opírá i o neviditelnou ruku trhu, kterou prezident často zmiňuje. „Tato ideologie je spoluodpovědná za to, že ve spojení s chabou sociální politikou státu a korupcí na radnicích zahnala desetitisíce Romů do téměř 400 ghett. Je také spoluodpovědná za krácení dávek sociálně nejslabším současnou vládou a zvyšování nepřímých daní, které zasáhnou opět především sociálně slabší," přechází do kritiky chování vlády.

Pokud totiž zůstane trh ponechán sám sobě, najde způsoby, jak využít sociálních problémů lidí, tvrdí Pehe. Pak pro tyto lidi nebude existovat možnost úniku.

Související: Politolog Pehe: Co s Klausem?

Pehe srovnává i přístup české vlády ke Šluknovsku a britské vlády k nedávným problémům v Londýně. „Svalnaté řeči a opatření v podobě nasazení těžkooděnců nepochybně byly inspirovány britskými konzervativci. Bohužel represe problémy se soužitím romské menšiny s 'většinou' dozajista nevyřeší, protože Romové zahnaní u nás do ghett jsou v mnohem bezvýchodnější situaci než násilí páchající mladí lidé 'bez perspektivy' v Británii. Ti totiž alespoň nebyli zcela segregováni," vyvrací podobnost.

SLEDUJEME témata: Romové a Šluknovsko 

„Je tristní poslouchat vládní politiky, kteří vidí řešení problému v povinných veřejných pracích výměnou za sociální dávky, represivnějších zákonech, nebo časově neomezeném nasazení těžkooděnců," kritizuje Pehe některé návrhy vlády. Podle něj Romové v ghettech stejně žádnou práci neseženou, a tak zkrácení jejich dávek akorát povede k vyšší kriminalitě.

Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…