Rozhodnutí soudců jsou nezávislá, brání se ředitel pražského městského soudu

27.02.2012 11:30

Předseda městského soudu v Praze Jan Sváček se ve svém komentáři v deníku Právo zastává nezávislosti soudců. Poukazuje na to, že ani předseda jakéhokoli soudu nemůže do rozhodovací činnosti soudců zasahovat. Nemůže proto být ničím spojencem.

Rozhodnutí soudců jsou nezávislá, brání se ředitel pražského městského soudu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Sváček tak reaguje na tvrzení, které se objevilo v médiích, že se prezident republiky snaží obsadit Městský soud v Praze svým spojencem.

Předseda soudu nemůže zasahovat do rozhodnutí soudů

Pokud by se prý předseda soudu pokusil zasáhnout do rozhodování soudců, jeho životnost v úřadě by byla pouhé tři měsíce. Podle článku v deníku Právo od Jana Sváčka by se taková snaha nedala utajit a sami soudci by takového předsedu vyhnali.

Sváček tvrdí, že předseda je zde přesně od toho, aby takovým snahám zabránil. Jde o to chránit soudce v době před samotným rozhodnutím, ale i po něm, zejména pokud se jedná o společenský významné a mediálně zajímavé rozhodnutí.

Sám takovou kampaň zažil, když jeho „podřízení“ soudci na podzim 2011 vydali předběžné opatření o zákazu odborářské stávky pro nesplnění zákonných důvodů. Prý se pak proti nim strhla dosud největší kampaň.

Velká kampaň proti soudcům se strhla i po zrušení odvolání Vlastimila Rampuly

Nedávno také tříčlenný senát rozhodl o zrušení odvolání Vlastimila Rampuly, vrchního státního zástupce. Znovu se proti soudcům strhla kampaň, a tak bylo třeba se za ně postavit. „Některým práva neznalým jedincům bylo třeba vysvětlovat, že to nebyl předseda soudu, kdo uvedená rozhodnutí vydal,“ píše Sváček v komentáři pro Právo.

Sváček se už chystá na další tlak, který nastane po rozhodnutí soudců v případu významného člena ČSSD nebo v případě zakladatele Věcí veřejných. „Způsobí soudci odsuzujícím nebo osvobozujícím rozsudkem pád vlády nebo jen spekulace, čí jsou spojenci?“ ptá se Sváček.

Sváček ručí za to, že politické hysterie neodkloní soudce od spravedlivého rozhodnutí

V komentáři dále vysvětluje, že takové kauzy se řeší v Praze z rozhodnutí členů zákonodárných sborů. To si nedomluvili samotní soudci.

„Nicméně jsem si jist, že soudce by shora naznačené politické hysterie neměly ani o milimetr odklonit od jeho spravedlivého rozhodnutí, při kterém je vázán toliko zákonem a vlastním svědomím,“ uzavírá Sváček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…