Máte cukrovku? Moderní léky vám kvůli škrtům nedáme, vzkazují lékaři

27.02.2012 11:57

Lékaři varují, že kvůli úsporám zdravotních pojišťoven asi nebudou moci nasazovat moderní léky nově zjištěným diabetikům. Ročně je nemoc odhalena u 50 tisíc Češek a Čechů, celkem se s ní v ČR léčí 800 tisíc lidí, dalších možná 250 tisíc o své nemoci neví. Problém podle lékařů je s novými léky, které udrží pacienty v dobrém stavu, takže nemusejí brát inzulin.

Máte cukrovku? Moderní léky vám kvůli škrtům nedáme, vzkazují lékaři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Podle prezidenta diabetologické asociace profesora Milana Kvapila je včasné zahájení léčby pro diabetiky klíčové, jinak nemoc rychleji postupuje a zvyšuje riziko mrtvice. Cukrovka poškozuje cévy zásobující sítnici, je nejčastější příčinou slepoty v dospělosti. Poškozuje cévy v ledvinách, 60 procent lidí na umělé ledvině má cukrovku. Je druhou nejčastější příčinou amputace.

Neléčený pacient ztrácí schopnost pracovat, zatímco při správné léčbě může dlouhodobě žít prakticky bez komplikací. Roční léčba cukrovky a jejích komplikací stojí pojišťovny pro jednoho pacienta 25 852 korun, za rok je to pro celou ČR 20 miliard.

Jedinou správnou cestou je prevence

"Náklady na léčbu cukrovky tvoří téměř deset procent celkových nákladů na zdravotní péči, přitom většina jich jde na léčbu komplikací," řekl novinářům ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku Tomáš Doležal. Podle něj nedosahuje téměř polovina léčených diabetiků stavu, kdy je hladina cukru v krvi normální. Následné komplikace pak léčbu prodražují.

Jedinou cestou, jak dostat cukrovku ekonomicky pod kontrolu, je podle Doležala investovat do léčby v časných stadiích, a tím zabránit dlouhodobým komplikacím. "Pokud budeme šetřit na prevenci, časné diagnostice a léčbě diabetu, nebude za 15 až 20 let možné tuto diagnózu z prostředků solidárního zdravotního pojištění zaplatit," varoval.

Profesor Kvapil, který vede interní kliniku ve Fakultní nemocnici Motol, uvedl, že nyní se vyvíjejí takové léky, které jsou přinejmenším stejně účinné jako dosavadní přípravky a jsou i mnohem bezpečnější.

"Příkladem mohou být léky založené na inkretinech. Jsou velmi účinné, pacienti nepřibírají, léky výrazně snižují riziko náhlého poklesu hladiny cukru v krvi. Nejnovější údaje naznačují i to, že snižují riziko cévních komplikací," uvedl profesor. Podle něj by právě tyto léky měly být upřednostňovány v léčbě diabetiků druhého typu, tedy těch, kteří se k nemoci "dopracovali" nezdravým životním stylem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…