Ať si užijí rojení po 20 letech, vzkázal studentům jihočeský akademik

28.02.2012 18:18

Při příležitosti Týdne neklidu odvysílal Český rozhlas 1 Radiožurnál Speciál Martina Veselovského, který se týkal reformy vysokých škol. Vysílalo se z auly Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a debatovat přišli náměstek ministra školství pro výzkum a vysoké školy Ivan Vilhelm, rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, přední český biolog Jan Zrzavý z Jihočeské univerzity a děkan Filosofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach.

Ať si užijí rojení po 20 letech, vzkázal studentům jihočeský akademik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

V úvodu pořadu podotkl děkan Lach, že samotné školné není klíčem k pochopení současného procesu.

„Panuje obava, že školné, zápisné či spropitné bude kompenzováno ze strany ministerstva tím, že sníží dotace na studenta. Chceme, aby školné bylo motivační,“ řekl v pořadu na stanici Radiožurnál.

Pokud si studenti chtějí užít rojení po 20 letech, jsem pro

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek ocenil, že byl zákon o vysokých školách vrácen k přepracování. „Jsem zvědavý na výsledek,“ dodal.

To, že se musí jednat, připustil také Jan Zrzavý z jihočeské univerzity. „Jednat se musí a pokud si studenti chtějí po 20 letech užít rojení, tak jsem pro. Já jsem si to užil před dvaceti lety. Ale nám se tenkrát podařilo svrhnout režim, což nevím, jestli se vám teď povede,“ poznamenal ke všeobecnému pobavení publika.

Zrzavý vidí problém se zákony o vysokých školách to, že jsou příliš kompromisní. Nedá se to číst a není tomu rozumět. Navíc kompromisy stejně nepomohly. Ale dodal, že reformy by měly být daleko tvrdší a razantnější.

Náměstek ministra školství Vilhelm ale dodal, že je v současnosti stanoveno příliš mnoho podmínek na podobu zákonů o vysokých školách.

„Ten kdo ví, jak by to mělo vypadat, neví, jak k tomu dojít. A ten, kdo ví, jak k tomu dojít, neví, co přesně by mělo být cílem (zákonů),“ míní Vilhelm. Dodal, že bude potřeba hlubší debata ale i další přesvědčování.

Rada vysokých škol jmenovaná ministrem a vládou. Hrozí kolbiště různých zájmů?

S tím souhlasil také děkan Filosofické fakult UP Lach. Přál by si, aby byly návrhy zákonů propracovány do nejmenších detailů. Teď hrozí, že se univerzity stanou kolbištěm politických a ekonomických zájmů.

„Podle nového návrhu by rada měla funkční období po dobu šesti let. Nevadí mi až tak forma jmenování, ale vadí mi míra pravomocí,“ vysvětlil Lach ve Speciálu Martina Veselovského.

Náměstek Vilhelm připomněl, že v zákonech je pojistka, že by členy rady jmenovala také vláda, která by případný přešlap ministra mohla opravit. Vzápětí s nadsázkou dodal, že tomu příliš nevěří.

Biolog Jan Zrzavý souhlasil, že jmenování rady není nebezpečné. „Změna není ve jmenování, ale v tom, co bude rada dělat. V současné době má značnou část pravomocí pouze Akademický senát. Správní rada se do toho motá jen omezeně a nemá právo veta. V novém systému by měla rada a senát sdílené pravomoce,“ řekl. Namítl, že i dnes se může rozhodování školních orgánů řídit politickými a ekonomickými zájmy.

Rektor Masarykovy univerzity Bek prohlásil, že největší obavy má z novely a ne ze samotného zákona. Pokud nedojde ke shodě, prosadí vláda vlastní podobu zákona, předpokládá Bek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…