Exekutor dostal dosud nejpřísnější pokutu. Musí zaplatit 200 tisíc

27.04.2012 16:54

Nejvyšší správní soud (NSS) nedávno uložil dosud nepřísnější pokutu za prohřešek exekutora. Zaplatit 200.000 korun musí Juraj Polák z Exekutorského úřadu Karviná. Polákův zaměstnanec prodal bez dražby údajný železný šrot, ve skutečnosti zřejmě šlo o součástky s mnohonásobně vyšší hodnotou. Verdikt padl koncem března bez publicity. Dnes soud rozhodnutí včetně odůvodnění zpřístupnil v internetové databázi, informuje ČTK.

Exekutor dostal dosud nejpřísnější pokutu. Musí zaplatit 200 tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Kárný senát NSS většinou ukládá exekutorům spíše pokuty v řádu desetitisíců korun. Podle statistiky kárné agendy, provedené ke konci února, činila nejvyšší pokuta pro exekutora 150.000 korun. "Třikrát kárný senát uložil také pokutu 100.000 korun," řekla ČTK mluvčí NSS Sylva Dostálová. Sankce pro karvinského exekutora je tedy podle dostupných informací rekordní.

Exekutor prodal součástky z vozidel jako kovový šrot

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v kárné žalobě vytýkal Polákovi dva skutky související s exekucí ve firmě v Dašicích na Pardubicku. Chyb se dopustili Polákovi zaměstnanci, sám exekutor u toho nebyl. Zaměstnanci jednak údajně provedli aukci svářecí soupravy bez řádného ohlášení dražby a vydání dražební vyhlášky. Závažnější chyba se týká kovového materiálu nalezeného v sídle firmy.

Exekutorský vykonavatel materiál prodal jako kovový šrot přímému kupci mimo dražbu za 113.280 korun. Podle pozdějšího znaleckého posudku však šlo o součástky kolejových vozidel s hodnotou bezmála 2,5 milionu korun. Podle kárného senátu si měl exekutor vyžádat názor znalce už před prodejem. Exekutora podle NSS neomlouvá ani to, že prodeji nebyl fyzicky přítomen.

Pokuta 200 tisíc bude vyšší motivací pro řádný výkon funkce

"Kárný senát má za prokázané, že soudní exekutor se porušení povinností nedopustil prostřednictvím někoho jiného, ale přímo vyslal svého vykonavatele, aby provedl exekuci movitých věcí v rozporu se zákonným postupem," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Marií Turkovou. Pokuta 200.000 korun podle senátu vystihuje všechny okolnosti případu a přispívá "k vyšší motivaci řádného výkonu této funkce".

Nejvyšší správní soud převzal kárná řízení s exekutory v roce 2009. Do té doby jejich prohřešky řešila Exekutorská komora. Do konce února 2012 dostal Nejvyšší správní soud 99 kárných žalob proti 48 exekutorům. Značnou část jich kární žalobci postupně vzali zpět. Vinu Nejvyšší správní soud do konce února uznal ve 22 případech a uložil exekutorům buď pokutu od 10.000 do 150.000 korun, nebo napomenutí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…