Filosof Sokol: Peníze fungují jen v pevném právním rámci

05.05.2012 18:53

Jak se za posledních dvaadvacet let změnila role peněz v české společnosti? Proč se bohatí Češi společensky neangažují jako majetní lidé v západních zemích? Nejen na tyto otázky odpovídal pro on-line deník Týden.cz filosof Jan Sokol.

Filosof Sokol: Peníze fungují jen v pevném právním rámci
Foto: rep
Popisek: Profesor Jan Sokol

Podle filosofa Jana Sokola se role peněz v české společnosti nezměnila jen za posledních dvaadvacet let, ale ke změně začalo docházet už v době komunismu. "Zatímco dřív byly peníze brány jen jako poukázky, od osmašedesátého roku jejich význam posílil. Po revoluci se pak jejich síla začala ukazovat v plné parádě. Občas se mi zdá, že tu peníze fungují až příliš dobře. To je zároveň náš hlavní problém," řekl v rozhovoru Sokol.

"Peníze fungují tím lépe, čím více věcí se za ně dá koupit. Na druhou stranu ale mohou fungovat jen tam, kde se za ně určité věci koupit nedají. Především peníze samy: občan může na trhu nabízet všechno možné, jen ne stokorunu za padesát. Podobně nesmí být ke koupi úředník, policista, starosta, soudce, ministr. Nejenom proto, že je to odporné, ale také proto, že by trh a peníze přestaly fungovat," vysvětluje pro server Týden.cz Sokol a dodává, že peníze mohou fungovat jen v pevném právním rámci, který sám nesmí podléhat moci peněz, což podle něj mnozí nedokážou pochopit.

Kdejaký šejdíř se dnes nazývá podnikatelem

Příčinu toho, proč se u nás bohatí lidé neangažují tak jako majetní lidé v západních zemích, vidí Sokol v tom, že u nás se nedá hovořit o tradici bohatých lidí. Výjimku podle něj tvoří restituenti. "Někteří dostali zpět obrovský majetek a pár z nich se zachovalo opravdu velkoryse. Darovali spoustu peněz na dobročinné účely a rozvoj v určitých oblastech. Pak tu ale vznikla také sorta lidí, kteří svůj majetek nashromáždili jaksi za šera. Ti se sice angažují, ale trochu jinak. Podívejte se třeba na pana Janouška."

Proč je dnes spojeno označení podnikatel s pejorativním nádechem si Sokol vysvětluje nejen stopou dřívější komunistické propagandy. "Samozřejmě tomu nahrává i fakt, že se dnes kdejaký šejdíř nazývá podnikatelem. Jako by nebyl rozdíl v tom, jestli někdo skutečně podniká, nebo vydělává díky podfukům," dodává.

Rozhovor uzavírá myšlenkou, zda dnes nejsou lidé posedlí konzumem a zda se nevytrácí zásadní hodnoty. "Když měli naši předkové přebytečné peníze, tak šetřili. Postupně se ale vytratil význam dědictví a udržování rodinného bohatství. Dnes chce většina lidí za svého života spotřebovat to, co má. Někteří se ale nechali zlákat tím, že potřebují úplně všechno, aby se cítili šťastní. Nejde přitom jen o věci, ale i o takové to přesvědčení, že si musíme neustále užívat. Nebezpečné je i to, že jsme stále vybízeni, abychom se zadlužovali."



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…